Průkopníci elektronické hudby Kraftwerk v úterý a ve středu začali šňůru osmi koncertů v Berlíně. Jak referuje agentura AFP, šlo o multimediální provedení jejich alb Autobahn z roku 1974 a o rok mladší desky Radio-Activity.

Zakládající člen sestavy, osmašedesátiletý Ralf Huetter, před koncertem ve spolupráci s dalšími umělci vyrobil 3D projekce. Ty se oba večery promítaly na zdi modernistické berlínské Neue Nationalgalerie od architekta Mies van der Roheho. Až Kraftwerk odehrají všech osm koncertů, které jsou v Berlíně vyprodané již od listopadu, Neue Nationalgalerie se zavře kvůli rekonstrukci.

Jde o první koncerty Kraftwerk v Berlíně za posledních deset let, samotná vystoupení ale na míru německé metropoli připravená nejsou. S obdobným konceptem, kdy skupina každý večer hraje naživo jedno ze svých alb, již Kraftwerk dříve účinkovali v australském Sydney Opera House, v newyorském Muzeu moderního umění či v londýnské galerii Tate Modern.

Na všech koncertech stejně jako v Berlíně členové kapely vystupují v přiléhavých oblecích, na nichž se třpytí obrazec fosforeskující mřížky. Hudebníci stojí na osvíceném pódiu a každý má na stolku před sebou syntetizátor. A v případě úterního koncertu na program zařazují i známé skladby, zejména Das Model a Wir sind die Roboter.

Kraftwerk vznikli roku 1968, kdy se otevřela také berlínská Neue Nationalgalerie. Samotná skupina dnes bývá označována za předchůdce elektronické muziky, jakou v dalších dekádách skládali Depeche Mode, New Order, Human League či dokonce Daft Punk. Skupina je známá i tím, že se straní veřejného života. Aby vystupovala co nejvíc anonymně, její členové si dokonce před časem vytvořili robotické avatary.

"V historii popové hudby neexistuje popová kapela, která by tak málo stála o to, aby se z ní staly popové hvězdy," napsal před koncerty berlínský deník Morgenpost. Týdeník Zeit Magazin zase uvedl, že Kraftwerk svoji tvorbou předznamenali vše od hiphopu a elektra až po house, techno nebo dubstep. Přiipomněl také, že Kraftwerk obdrželi cenu Grammy za celoživotní přínos hudbě.

Neue Nationalgalerie, která dnes patří k nejvýznamnějším berlínským kulturním institucím a do města přitahuje i turisty, se zavře kvůli renovaci připravované britským architektem Davidem Chipperfieldem. Umělecká díla ze sbírek galerie, která vlastní obrazy od Andyho Warhola, Pabla Picassa či Gerharda Richtera, budou na dobu rekonstrukce dočasně umístěny v depozitáři.