Česká filharmonie získala čtyři strunné nástroje v hodnotě 15 milionů korun. Za částku, kterou orchestru poskytla finanční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, zvuk orchestru obohatí housle z dílny Giovanniho Marii Valenzana z roku 1825 a Pietra Messoriho z roku 1924. Dále v orchestru přibude viola z dílny Ettora Soffrittiho z roku 1927 a violoncello od francouzského houslaře Jeana-Baptisty Vuillauma z roku 1844. Ve středu o tom informovala mluvčí ČF Kateřina Motlová.

Nástroje vybírala komise odborníků, které předsedal šéfdirigent filharmoniků Jiří Bělohlávek. Vzácné exempláře posuzoval také koncertní mistr Josef Špaček společně s vedoucími a členy jednotlivých smyčcových skupin. Česká filharmonie hledala italské nástroje, nejlépe z 19. nebo začátku 20. století. "Nejen že jsou dobře odolné vůči případným klimatickým změnám a přepravě, ale dokonce se jejich cena může během let zmnohonásobit," sdělil znalec a violista filharmoniků Jiří Poslední.

Ceny nejdražších houslí světa dosahují i několika stovek milionů korun. Smyčcové nástroje se uchovávají ve standardní teplotě vzduchu s vlhkostí minimálně 40 procent, a to ve speciálních tepelně izolačních pouzdrech, aby se předešlo vysoušení a prasklinám. V České filharmonii o ně navíc pečuje i mistr houslař Jan Slípka.

Filharmonie pořídila v uplynulých třech letech nástroje za téměř 18 milionů korun. Mezi nejcennější patří klavíry, tím posledním je nové koncertní křídlo značky Steinway model D za 3,5 milionu korun. Usedají za něj jen nejlepší sólisté, jako třeba slavná Héléne Grimaudová a řada dalších, jež filharmonie očekává v nadcházející sezoně.

Za poslední tři roky ČF pořídila přes pět desítek nových nástrojů, z toho 40 dechových a dále xylofon, zvonkohru, dvě harfy, několik tympánů, dva bubny, kontrabas a dva klavíry. Důvodem nákupu byla vedle opotřebení také zajímavá obchodní příležitost i potřeba dalšího nástroje pro danou skladbu. Nákupům se věnuje sedmičlenná nástrojová komise, která zároveň střeží jejich stav a opravy.