Již podvanácté za sebou vloni klesl francouzský trh s hudbou. Meziročně se zmenšil o 5,3 procenta na 570,6 milionu eur a oproti roku 2002, kdy byl na vrcholu, je dnes o 65 procent menší. Tento týden to oznámilo tamní Národní sdružení hudebního průmyslu, vystupující pod zkratkou SNEP. „Ztratit za 12 let 65 procent trhu je brutální. Nevím o jiném odvětví, které by zastihl podobný osud,“ komentoval to pro agenturu AFP ředitel sdružení Guillaume Leblanc.

V zemi, kde jdou nejvíc na odbyt fyzické nosiče s hudbou, se za rok 2014 prodalo o 11,5 procenta CD, LP a DVD méně. Může za to i absence hitových nahrávek, jimiž byly roku 2013 nové desky dua Daft Punk, zpěváka Stromaeho či rapera Maitra Gimse. Celkový propad trhu nevyrovnal ani drobný nárůst digitálních prodejů, kterých vloni v úhrnu přibylo šest procent. Největší nadějí hudebních vydavatelství zůstávají streamovací služby, těm za rok 2014 přibylo 35 procent nových předplatitelů. Nyní mají streamovací služby ve Francii přes 10,7 milionu uživatelů.

Digitálních downloadů skladeb a alb, jaké nabízí například služba iTunes, naopak vloni meziročně ubylo 14 procent. „Po digitální revoluci se nyní odehrává další revoluce, ta streamovací,“ komentoval výsledky Stéphane Le Tavernier, šéf francouzské pobočky Sony Music. Podle Taverniera jsou streamovací služby stále v zárodku a hudební průmysl by mohly zachránit. „Nejsilnější hráči jako Spotify a Deezer jsou stále mladí a spousta dalších na scénu teprve přichází. Je tu Apple a nově také Jay-Z se svojí skandinávskou streamovací platformou. Od těchto nováčků si slibujeme hodně,“ dodal Tavernier. 

Jak ve své analýze píše server Billboard.com, Francouzi ale k hudbě na fyzických nosičích stále mají silný vztah. Z každých čtyř eur, které vloni za hudbu utratili, padly tři eura na fyzické nosiče. Tržby z prodejů CD, které vloni byly 325,3 milionu eur, tvořily 57 procent trhu.

Ze statistik agentury AFP vyplývá, že 74 procent všech prodaných nahrávek kromě klasické hudby a také všech 10 nejprodávanějších alb ve Francii loňského roku bylo domácí produkce. Na prvním místě skončil opět Stromae, na druhém zpěvák Kendji Girac, na třetím R&B zpěvačka Indila.