Oblastní galerii v Liberci za první rok od přestěhování do bývalých městských lázní navštívilo téměř 46 tisíc lidí. V minulých letech se přitom roční návštěvnost pohybovala mezi 10 až 18 tisíci lidmi, jak uvedl ředitel galerie Jan Randáček.

Co do velikosti sbírek je Oblastní galerie Liberec pátou největší v zemi. Má na 2000 obrazů, přes 16 tisíc grafik a kreseb a zhruba 3000 plastik a dalších předmětů. Padesát let sídlila v Liebiegově paláci, přestěhováním do zrekonstruovaných městských lázní získala dvakrát větší výstavní prostor, depozitář a také lepší zázemí pro zaměstnance a veřejnost.

Přestavba lázní na galerijní objekt stála 360 milionů korun a většina prvních návštěvníků přišla ze zvědavosti. "Ale troufám si tvrdit, že nová galerie nám během roku přilákala poměrně velkou skupinu úplně nových návštěvníků. A dnes k nám lidé chodí z drtivé většiny kvůli umění," uvedl Randáček.

I přes úspěch je podle něj stále co zlepšovat. "Naučit se budovu správně používat je těžší, než jsme si představovali. Dá se říct, že se s budovou stále sžíváme," podotkl. "Stále hledáme optimální délku a počet výstav, ideální instalaci nebo rozestavení panelů. Také opakovaně řešíme optimální propagaci výstav a informování návštěvníků," řekl. Dříve kurátoři připravovali kolem deseti výstav ročně, za poslední rok jich bylo 26.

Galerie musela loni řešit jednu závažnou havárii na klimatizaci, kvůli níž na konci listopadu zatekla voda do stálých expozic. Díla voda sice neponičila, i tak ale škoda dosáhla 1,6 milionu Kč a část expozic musela galerie uzavřít. "Vše je již opravené a v týdnu po 9. březnu bychom měli začít s opětovnou instalací uměleckých děl," řekl Randáček. Potíže jsou i s kavárnou, která je nyní uzavřená a nový nájemce se neúspěšně hledá. Galerie vypsala už třetí výběrové řízení.

Roční provoz galerie je dražší než ve staré budově, stojí 23 milionů korun. Galerie nabízí pět stálých expozic, včetně interaktivní expozice Buď v obraze. Ve stálých expozicích čeká na návštěvníky 276 uměleckých děl, což je dvakrát více než ve staré budově. Je více krátkodobých výstav a kurátoři se také více věnují návštěvníkům. "V lázních jsme ve velké míře vsadili na vysvětlování a přibližování umění běžným návštěvníkům. Proto prakticky každý čtvrtek pořádáme dopolední a odpolední komentované prohlídky nebo jsme vystavená umělecká díla doplnili rozšířenými popiskami," řekla vedoucí kurátorek Anna Habánová. Pro děti navíc vytvořila galerie speciální ateliér Kotelna.