E-mailové výhrůžky různým významným osobám či institucím v Česku v posledních posílal student z Českobudějovicka. Celkem jich rozeslal šestnáct. V úterý ho zadržela zásahová jednotka. Ke všemu se přiznal. Na páteční tiskové konferenci to oznámili představitelé policie. Jedna z výhrůžek třeba v únoru zastavila vlaky v celé republice, kvůli další policie tento týden zvýšila ostrahu kolem budov České televize, jelikož anonym hrozil střelbou uvnitř objektů.

Zadrženým je čtyřiadvacetiletý mladík, jehož soud poslal do vazby. Student podle policistů chodil na školu, kde se zabýval informačními technologiemi. Za šíření poplašné zprávy, násilí proti skupině obyvatel nebo poškození cizích práv mu zatím hrozí až pět let vězení. Právní kvalifikace se ještě může kvůli vyčíslení škod v souvislosti s evakuacemi několika set budov zvýšit až na osm let vězení. Při výhrůžkách muselo být evakuováno několik tisíc lidí.

Anonymní výhrůžky posílal mladík e-mailem podle policie od loňského září. Hrozby adresoval například Českým drahám, České televizi, Sněmovně, Karlově univerzitě, kriminalistickému ústavu, policejnímu prezidiu, bývalému pražskému primátorovi Tomáši Hudečkovi nebo ombudsmance Anně Šabatové.

Další výhrůžky se týkaly Zlínského kraje, kde musely být evakuovány školy a divadlo. E-maily měly podobnou grafickou úpravu i podobné slovní obraty, a proto se kriminalisté domnívali, že jde o jednoho pachatele a případem začali souběžně zabývat pražští i zlínští detektivové. "Velice podstatné na těchto situacích bylo, že výhrůžky měly značně reálný charakter a navíc neustávaly," podotkl šéf pražské policie Luděk Procházka.

Podle pražského kriminalisty Oldřicha Čecha bylo při vyšetřování problémem to, že byli pod e-maily podepsáni lidé žijící po celé republice. Pachatel při tom používal počítačové programy pro zakrytí identity odesilatele. "V podstatě rozesílal ty zprávy přes celý svět, a to podstatně ztížilo práci našich IT specialistů," podotkl Čech. Případem se proto začali zabývat i specialisté z policejního prezidia, kteří spolupracovali se zahraničními specialisty mimo jiné z USA či Velké Británie.

Motivem výhrůžek bylo podle kriminalistů to, že podezřelý hodně diskutoval na internetových fórech. Když tam našel ideového protivníka, který nesouhlasil s jeho názory, tak poslal výhrůžku právě jeho jménem. Jeden z e-mailů, tak třeba odeslala studentka, která na internetu hájila islám, s čímž se mladík neztotožňoval.

Policisté museli kvůli jedné z hrozeb prohledávat všechna železniční hlavní nádraží v Česku. Anonym ohlásil bombu na hlavním nádraží, ale neuvedl, ve kterém městě. Uzavřena byla nádraží v Brně, Olomouci, Ostravě, Prostějově, Chomutově, Liberci či Karviné a byl také zastaven nebo omezen provoz vlaků. Žádná bomba nalezena nebyla. Omezení provozu se dotklo desítek spojů, hlavně regionálních, ale i dálkových vlaků. Vlaky kvůli tomu nabraly zpoždění.