Spisovatelé Petra Soukupová a Emil Hakl se změnili v hledače talentů. Místo psaní teď spolu s organizátorem knižní ceny Magnesia Litera Pavlem Mandysem pátrají po internetu, aby tak zmapovali české literární blogy. Šest nejzajímavějších z nich budou do týdne nominovat na další, od letošního ročníku novou cenu v rámci Magnesie Litery. Chtějí tak upozornit na fakt, že próza i poezie žijí paralelní virtuální životy mimo tradiční knižní produkci, kterou Litera sleduje.

O vítězi ale nerozhodne pětičlenná odborná porota jako v ostatních kategoriích, nýbrž ho určí hlasování čtenářů. A ani cena nebude předána na dubnovém vyhlášení Liter. Vítěz ovšem získá 50 tisíc korun na to, aby mohl texty z blogu publikovat knižně. Pro Magnesii Literu, která včera vyhlásila nominace v sedmi kategoriích, to znamená posun po tuzemské literární scéně, kde podle Mandyse fungují přinejmenším desítky literárních blogů.

„Pátráme v nepřehledném prostoru a byli bychom rádi, kdybychom dokázali najít neznámé autory. Sponzoři Magnesie Litery tak chtějí přilákat internetovou generaci,“ vysvětluje Pavel Mandys s tím, že ve výběru se nemusejí objevit pouze blogy „bezejmenných“ spisovatelů. „Třeba Iva Pekárková má skvělý blog na iDnes.cz,“ připomíná autorku skoro dvacítky knih.