Francouzský režisér Jean-Charles Hue se dlouhodobě věnuje natáčení romské kočovné rodiny z jihu Francie. Do svého třetího celovečerního snímku opět obsadil některé osvědčené představitele, aby s nimi rozehrál žánrový mix akčního thrilleru se stylovými prvky žánru noir. Snímek nazvaný Táhni do pekel autor představil na festivalu Febiofest.

"Poznal jsem je už před osmnácti lety, když jsem hledal stopy vlastní rodiny. Můj pradědeček byl totiž kočovný Rom. Její členové mě přijali s otevřenou náručí," řekl v sobotu Hue na tiskové konferenci ke svému snímku, ve kterém westernově průzračný konflikt mezi dobrem a zlem pohání patnáctiletého mladíka od katolické víry ke kriminálnímu zázemí celého kočovného klanu.

Temnou stránku příběhu představuje hrdinův starší bratr, který se po 15 letech vrací z vězení. V filmu jde o vinu a trest, ale také o nalezení duchovní svobody. Film osciluje mezi žánrem westernu a detektivky, zároveň ale přebírá dynamické prvky současné thrillerové produkce.

"Život těchto kočovníků je reálný – to, co jsme natočili, jsme skutečně prožili. Od té doby se však svět velmi změnil. Nevím, jestli dnes by se tato historka mohla odehrát," uvedl Hue. Podle něj neexistuje v Česku podobný ekvivalent, zatímco ve Francii žijí statisíce kočovníků. Jedněmi z nich jsou Jenišové se světlou pletí. Kdysi přijali jako Romové kočovný styl života, nehovoří romsky, ale starou němčinou, vysvětlil.

"Natáčení s kočovníky bylo náročné – několikrát se málem zastavilo," řekl režisér. Podle něj se přístup vlády k nim často mění; podle toho, zda je levicová, či pravicová. Zatímco Jenišové se ve Francii zabydleli, s Romy bývají potíže a vnímání romského světa se často měnilo. "Máme tendenci vytvářet jakousi globalizovanou společnost. Pokud chce někdo žít jinak, dnes už tolik nemůže," dodal.

Jean-Charles Hue se narodil v roce 1968 ve francouzském městě Eaubonne blízko Paříže. Kromě režie se věnuje sochařské a multimediální tvorbě. Jeho zásadním tématem je proměna identity, jíž se věnuje ve svých krátkých i celovečerních filmech. Ten poslední z nich, Táhni do pekel, měl premiéru na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes a získal prestižní Cenu Jeana Viga 2014 pro nejlepšího francouzského začínajícího filmaře. Nyní jej promítá Febiofest.

Snímek až dokumentárně odhaluje život současných francouzských kočovníků mezi karavany a otřískanými bavoráky. Dokumentem však není, režisér ho celý napsal. Vždy jim prý vysvětlil, o co v té které scéně půjde, ale nechával jim volnost. Distribuční společnost Artcam snímek 2. dubna uvede do českých kin.