Frank Castorf, který bývá označován za enfant terrible německého divadla, zůstane intendantem berlínské scény Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz až do roku 2017. Bude tak u toho, když toto prestižní avantgardní divadlo oslaví 25. výročí. S odvoláním na berlínské zastupitele o tom informovala agentura AFP.

V politicky angažovaném divadle ve východní části Berlína měl třiašedesátiletý režisér smlouvu do léta 2016. Nyní ji o jeden rok prodloužil. Díky tomu bude mít i kulturní výbor berlínského magistrátu víc času, aby pro Volksbühne, druhé největší divadlo ve městě, našel příštího ředitele.

Castorf proslul už v komunistickém východním Německu. V roce 1992, tedy tři roky po pádu Berlínské zdi, kdy předtím pracoval v Deutsches Theater, se stal intendantem divadla Volksbühne. V letech 20002 a 2003 v Německu obdržel divadelní cenu pro režiséra roku.

Jeho inscenace jsou často troufalé, kontroverzní a dlouhé. Z Volksbühne se ale za téměř čtvrt století Castorfovy éry stala jedna z nejznámějších evropských divadelních scén. Režisér zažívá také vypjaté momenty. Jeho inscenace Goethova Torquata Tassa v mnichovském Residentztheater se ve své době stala téměř kulturně-politickým skandálem.

CASTORF V ČESKU

Castorf byl i hostem Pražského divadelního festivalu německého jazyka, vystoupil zde roku 1999 se Sartrovou hrou Špinavé ruce a znovu o šest let později, kdy ve Státní opeře uvedl andersonovskou inscenaci Moje sněhová královna. Od roku 1999 je i členem čestného předsednictva Mezinárodního festivalu Divadlo.

Naposledy v roce 2013 na festivalu v Bayreuthu, věnovanému dílům Richarda Wagnera, Castorf spolu s ruským dirigentem Kirillem Petrenkem zinscenovali čtyřdílný Prsten Nibelungův.

Inscenaci, na níž Castorf kývl poté, co režii odmítl filmař Wim Wenders, diváci vybučeli a vypískali – Castorf totiž ve Wagnerově eposu zaměnil zlato za ropu a děj celé tetralogie přesadil do vzdálených míst typu ázerbájdžánského Baku či amerického Texasu. Na jevišti účinkovali prostitutky, gangsteři s kalašnikovy či dokonce kopulující krokodýlové.