Režisér Petr Nikolaev připravuje velký filmový projekt s rozpočtem 100 milionů korun, který se inspiruje osudy českých legionářů a jeho pracovní název zní Legionáři – sibiřská anabáze. Hraný snímek by se měl v kinech objevit v roce 2017. Společně s producentem Jiřím Průšou v současné době Nikolaev podniká cestu po jejich stopách. Z jejich cesty vzniká rozsáhlá dokumentace, jak oznámila mluvčí projektu Uljana Donátová.

"Naše cesta je stejně jako veškeré ostatní přípravné práce hrazena ze soukromých zdrojů. Nejde to ani jinak: zatím máme jen příslib grantu na napsání scénáře," uvedl Průša. Vidí dva hlavní cíle této cesty. Za prvé lépe pochopit rozlohu a charakter území, které legionáři kontrolovali, osobně nasát atmosféru míst, o kterých zatím jen četl.

Druhým důvodem je přitáhnout k tomuto příběhu co nejvíc pozornosti a tu využít pro podporu projektu hraného filmu, který by heroickou etapu československých dějin mohl po mnoha desetiletích mlčení představit široké veřejnosti u nás i v zahraničí.

Příběh legionářů má dle mluvčí projektu Donátové mnoho vrstev. "Od historických konsekvencí přes dobrodružnou road movie až po komorní příběhy jednotlivců. Nebyli to černobílí hrdinové, život jim nadělil pořádnou lekci," uvedla.

Jak píše Donátová, s armádou "nevojáků" si neporadila ani všehoschopná Leninova a Trockého Rudá armáda. Poštmistři, učitelé, úředníci, vzdělanci, stejně jako dobrodruzi všeho ražení, hrdinové i zbabělci, věrní i zrádci – ty všechny svedla dohromady divá historie druhé dekády 20. století. Ne vždy se jim to dařilo, přesto zvítězili. Ač o to nestáli, ocitli se na trati, z níž vedly jen dvě cesty: domů, nebo do pekla. "I ti, co se domů vrátili, už ale žili jiné životy, než když nasedali na Masarykově nádraží do vlaků směr fronta. Místo vděku nezájem, někdy i pohrdání, rozpadlé rodiny a zapomnění," dodala Donátová.

Režisér Petr Nikolaev prý svého dědečka nepoznal – byl popraven za heydrichiády. Až později se dozvěděl, že byl legionářem, a s přibývajícím věkem na něj filmař stále víc myslí.