Americká federace hudebníků tento týden u kalifornského soudu podala žalobu na tři velká hollywoodská studia. Vadí jí, že Warner Bros., Paramount Pictures a Metro-Goldwyn-Mayer si nechávají soundtracky ke svým filmům vyprodukovat v zahraničí. Tím podle federace porušují dohodu z roku 2010 o tom, že hudba k hollywoodským filmům bude produkována výhradně ve Spojených státech či v Kanadě.

O případu informovala agentura AFP, podle níž žaloba konkrétně zmiňuje hudbu k loňskému sci-fi filmu Interstellar. Ten s herci Matthewem McConaugheyem, Michaelem Cainem a Anne Hathawayovou natočil režisér Christopher Nolan. Hudbu k filmu složil německý skladatel Hans Zimmer, později byl za ni i nominovaný na Oscara. Jenže podle žaloby byl soundtrack natočený nikoli v USA, nýbrž ve Velké Británii.

Z dalších případů žaloba jmenuje soundtrack k loňskému remaku filmu Robocop či k hororovému snímku Carrie. I hudba k nim prý vznikala v Anglii. V případě sci-fi komedie Cesta na tajuplný ostrov 2 byl zase soundtrack natočený v Austrálii a v Papui-Nové Guineji, uvádí žaloba.

"Studia tím dávají najevo, že pohrdají živobytím profesionálních hudebníků," vysvětlil Ray Hair, prezident Americké federace hudebníků ze Spojených států a Kanady, která žalobu podala.

Tato organizace má zhruba 80 tisíc členů a v poslední době o sobě často dává vědět. Zorganizovala například protest proti filmovým Marvel Studios proto, že do natáčení hudby k filmům Iron Man 3 či prvnímu dílu Avengers zaangažovala hudebníky z Londýna.

Vloni organizace obdobně kritizovala studio Lionsgate, jež hudbu k akčnímu filmu Hunger Games svěřilo zahraničním hudebníkům. Vloni federace varovala, že počet zakázek na kompozici filmové hudby v USA se za posledních pět let změnšil o 50 procent.