V Ostravě se po dvouleté rekonstrukci otevřel areál bývalého černouhelného Dolu Hlubina, v jehož pěti budovách vznikly ateliéry, zkušebny, filmové a audiovizuální centrum a další prostory pro koncerty, divadelní a taneční představení, výstavy či konference.

Rekonstrukce stála 180 milionů korun, většinu pokryla evropská dotace, jak uvedl manažer projektu Karel Malík.

Areál nabízí celkem 21 ateliérů a studií pro umění a řemesla, kde budou k dlouhodobému i krátkodobému pronájmu prostory od 20 do 140 metrů čtverečních. Hudebníci budou moci využívat osm hudebních zkušeben a nahrávací studio umístěné v bývalé kantýně dolu.

Profesionálním i amatérským filmařům bude sloužit filmové a audiovizuální centrum Cineport Ostrava, jehož součástí jsou dva kinosály. V někdejším objektu starých koupelen, který patří k nejstarším a architektonicky nejcennějším budovám areálu, jsou prostory pro denní i noční klub nebo velký sál. Bývalá kompresorovna může nabídnou multifunkční sál.

"Areál má sloužit ostravským i mimoostravským umělcům. Snažíme se tady vybudovat zázemí, které poskytne prostory pro tvorbu umění, pro život, který by tady měl fungovat 24 hodin denně tak, aby se opravdu Hlubina stala součástí městského života," uvedl Malík.

Areál se začal předělávat v létě roku 2013. Jeho otevření však zbrzdily problémy při přestavbě. "Nejnáročnější bylo to, že na začátku prvního roku rekonstrukce zhotovitel, který tady byl původně, zkrachoval a museli jsme znovu soutěžit. Celý proces se prodloužil zhruba o rok," připomněl Malík.

V areálu už se zabydlují první nájemci, kteří začali využívat nahrávací studio. "Pronajali jsme si režii, nahrávací místnost a dvě zkušebny, které budeme ještě přetvářet na dvě studia. Většinou děláme komerční projekty, ale nahráváme i desky s kapelami," řekl novinářům Ivo Martiník. Podle něj je výhodou to, že se v areálu budou moci setkávat s dalšími tvůrčími lidmi. Pronájem prostor Martiníka přijde zhruba na 20 tisíc korun měsíčně.