V květnu kulminuje jarní aukční sezona. Několik opravdových skvostů přinese v neděli na trh síň 1. Art Consulting. Především to bude mnohokrát vystavované Zátiší s lahví chianti (Zátiší s kytarou a ovocem) Emila Filly (1924), původně ze sbírky Jaroslava Borovičky restituované z Národní galerie. Fillův radostný obraz hojnosti má vyvolávací cenu 5,5 milionu korun.

Abstraktní Krajina (Modrá krajina), jeden z mála obrazů Karla Malicha (1961), půjde do aukce s cenou 1,45 milionu korun. Na stejné ceně začne dražba obrazu Bez názvu Václava Boštíka (1988−1989) z majetku newyorského obchodníka a sběratele Stuarta Levyho, který nakupoval přímo v ateliéru.

V aukci bude i řada vynikajících plastik, například Odysseus Jana Koblasy, který byl k vidění na retrospektivě v Jízdárně Pražského hradu. Dražit se budou i plastiky Huga Demartiniho, Stanislava Kolíbala a dalších. Zájemci o fotografie Františka Drtikola jistě ocení jeho dva vzácné akty, fotolitografii Dívčí akt z roku 1923 a Akt s draperií, bromostříbrnou kontaktní fotografii z poloviny 20. let.

Šperkařka Lada Vosejpková (* 1970) kombinuje nejraději patinované stříbro s kameny a vytváří autorské šperky v jediném exempláři. Každý z nich je drobnou sochařskou prací. Do nedělní aukce síně AAA v Ostravě se dostalo pět jejích broží a náhrdelník s vyvolávacími cenami 2200−3000 korun. Z tvůrčích zdrojů regionu pocházejí dva obrazy malíře sociálních témat Aloise Zapletala, Smutek na Ostravsku a Chudá rodina na Ostravsku z roku 1922. Z roku 1920 je plátno Jihočeská pouť krajináře Jana Kojana.

V neděli se bude dražit umění také v Bratislavě, v katalogu síně Art Invest jsou převážně díla slovenských umělců 20. století. V aukci nechybí známá jména představitelů moderny, Bazovský, Benka, Galanda… Dvakrát přijde pod kladívko obraz Endreho Nemese z let 1941 a 1943. Zajímavý je kubizující Harlekýn Jána Mudrocha. Dominantou aukce je ovšem obraz Idyla z Bretagne Imricha Weinera-Kráĺe (1947), který se bude vyvolávat za 94 000 eur (přes 2,5 milionu korun). V českých rodinách je dosud mnoho děl slovenských autorů, hlavně z doby, kdy studovali a působili v Praze. Pro jejich majitele mohou být bratislavské aukční výsledky zajímavým vodítkem.