Ředitel Národní galerie Jiří Fajt poprvé zveřejnil výši svého platu. V rozhovoru pro Rádio Impuls uvedl, že jeho měsíční mzda je zhruba 28 tisíc korun, s osobním ohodnocením a příplatkem za vedení okolo 85 tisíc korun hrubého příjmu.

Fajt se k tomuto kroku rozhodl po nařčení ze strany prezidenta Miloše Zemana, který jej tento měsíc odmítl jmenovat profesorem. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček následně uvedl, že prezident se tak rozhodl kvůli domněnkám, zda si Fajt pokusem o uzavření sponzorské smlouvy mezi Národní galerií a Komerční bankou nechtěl přilepšit k platu. Fajt tuto kauzu, kterou otiskl deník MF DNES, označil za vykonstruovanou.

„Nedopustil jsem se ničeho protizákonného, protože smlouvu, která byla ukradená z mé pošty, jsem nepodepsal. Ani kdybych ji býval podepsal, ničeho bych se nedopustil,“ řekl Fajt v rozhovoru, jejž Rádio Impuls odvysílalo ve čtvrtek večer.

Připomněl také, že jednání s Komerční bankou, která se vloni v září stala generálním partnerem Národní galerie, probíhalo za vědomí ministerstva kultury a v kontextu debaty o nutnosti navýšit platy v celé Národní galerii. Ty se dle jejího ředitele pohybují pod pražským průměrem a neodpovídají kvalifikovanosti zaměstnanců.

Podle Fajta je jeho plat nízký především ve srovnání s obdobnými vedoucími pozicemi v kulturní sféře v zahraničí. Jestliže Fajtův roční příjem činí v přepočtu zhruba 37,2 tisíce eur, například ředitelka vídeňského Belvederu, kterou Fajt přirovnal k rakouské obdobě Národní galerie, má podle něj plat „na úrovni 220 až 230 tisíc eur“ – tedy až šestinásobně vyšší.

Ředitel tuzemské Národní galerie dlouhodobě v rozhovorech říká, že svoje působení v Česku, kam se z Německa přesunul poté, co byl vloni 1. července jmenován do funkce, dotuje z vlastních úspor.

Ve čtvrtek také Fajt uvedl, že Zemanovo rozhodnutí nejmenovat jej profesorem už analyzuje se svými právníky. Momentálně je prý „intenzivně diskutovaná“ možnost, že by Fajt kvůli prezidentově nařčení podal žalobu na ochranu osobnosti. „S právníky se radím, protože od nich čekám nějaké doporučení. Jejich rada bude podstatná, ale nakonec si to musím zvážit sám, protože to je moje zodpovědnost,“ upřesnil.

Otázka tří kandidátů na profesuru, které prezident Zeman odmítl jmenovat, přijde na přetřes na společné schůzce Zemana s ministrem školství a rektory Univerzity Karlovy a Vysoké školy ekonomické. Schůzka proběhne ve čtvrtek 28. května.