Aukce uměleckých děl v neděli podruhé v historii českého trhu překonala 100 milionů korun. Při společné dražbě Galerie Kodl a Aukční síně Vltavín na Žofíně padla řada rekordů. Překvapením byl prodej díla Václava Radimského Kvetoucí sad, který se prodal bez provize za 4,5 milionu korun, což je autorův aukční rekord.

Nejvýše vydraženým dílem byla Žena s kočárkem od Bohumila Kubišty, za kterou nový majitel zaplatí 11,6 milionu korun plus provizi, jak sdělila Veronika Pavlíková z Galerie Kodl. Českými aukcemi v posledních patnácti letech prošlo pouze deset Kubištových obrazů, malířovým rekordem nadále zůstává Zátiší, které se před dvěma lety prodalo za 15,7 milionu korun.

Novinkou, ve které hodlají oba domy pokračovat, byla spolupráce s Centrem Paraple. Nadační centrum obdrží výtěžek z prvních deseti položek, které se z vyvolávacích 400 tisíc korun v aukci vyšplhaly na dvojnásobných 800 tisíc korun. Prodalo se všech deset položek.

Mezi celkem 450 předměty na nedělní aukci bylo i rané dílo Emila Filly s názvem Kytarista, které reprezentuje počátky analytického kubismu. Obraz se vyvolával za sedm milionů korun a kladívko se zastavilo na osmi milionech korun. Fillovým aukčním rekordem je obraz Malíř prodaný v roce 2013 za 17,5 milionu korun.

Největším překvapením aukce ale bylo dílo Radimského z jeho nejlepšího období kolem roku 1900. Vyvolávací cena byla stanovena na 900 tisíc korun a odhad dosahoval 1,7 milionu korun. Krajina s jarní atmosférou je ukázkou autorova osobitého francouzského impresionismu.

Rekordní prodeje v neděli překonala celá řada autorů, mezi nimi Václav Brožík, Joža Úprka, Robert Piesen, ale také dosud žijící Jaroslav Róna. Velký cenový nárůst zaznamenala kniha Josefa Váchala Ďáblova zahrádka aneb přírodopis strašidel, o kterou se strhl souboj končící na 1,7 milionu korun.

Impresionistu Radimského měl v neděli v nabídce také Aukční dům Sýpka, který rovněž pořádal aukci na Žofíně. Obraz Lekníny za poledního světla byl dosud neznámý a v aukci se vydražil za celkových 600 tisíc korun. Na své si přišli i příznivci kubismu. Rondokubistická jídelna od Jaroslava Vondráka nového majitele přišla na 132 tisíc korun, dubový stůl navržený Josefem Gočárem pro Legiobanku se prodal za 168 tisíc korun.

V sobotu se pak v aukci síně Dorotheum prodal diamantový diadém, který nechal téměř před sto lety pro svoji ženu vyrobit velvyslanec Československé republiky Vojtěch Mastný. Prodal se za 1,44 milionu korun. Jak uvedla ředitelka české pobočky Dorotheum Mária Gálová, na českém trhu s uměním se něco podobného objevilo zřejmě poprvé.

Prodej čelenky začal na 360 tisících korunách a po pár minutách se dostal na 1,2 milionu korun, což je konečná cena bez aukční přirážky. "U této položky jsme očekávali zvýšený zájem, protože jde o neobvyklý a mimořádně hodnotný šperk se zajímavým příběhem," uvedla Gálová.

O diadém soupeřili čtyři zájemci po telefonu z řad slavných aristokratických rodin v Evropě. "Přáli jsme si, aby tento klenot zůstal v rukou české majitelky, ale zřejmě ještě nenastala doba, kdy naše společenské špičky dokážou takový skvost docenit," míní Gálová.

Velký úspěch na sobotní aukci zaznamenaly práce rakouských autorů 19. století. Plátno Lesní a luční květiny od Franze Xavera Pettera Dorotheum nabídlo za 240 tisíc korun, ale adrenalinová nálada a zájem sedmi dražitelů v sále i na telefonu vyhnaly cenu na 1,44 milionu včetně přirážky. Podle předpokladu obraz přilákal hlavně milovníky umění z Rakouska.

Pozornosti sběratelů v sobotu neunikl ani obraz z cyklu Venuše světově uznávaného výtvarníka Ladislava Sutnara. Venuše v Central Parku se vydražila za více než milion korun včetně přirážky. Ke zvýšenému zájmu o tento akryl podle Gálové přispěla výstava Sutnarových Venuší v Plzni.

Venuše z 60. let se v aukcích nezřídka dostávají přes milion korun. Před šesti lety se Venuše s prstem na rtech prodala za 2,28 milionu korun, o rok později už Venuše tančící go-go našla nového majitele za 2,76 milionu korun.