Místem, kde v jarní sezoně naposledy dopadne licitátorovo kladívko, se letos stává Brno. Tamní Aukční dům Zezula patří k úspěšným firmám v oboru. V minulosti například téměř za milion korun prodal výjimečná francouzská křesla z brněnské sbírky, vyrobená pro Napoleonovu manželku do zámku Malmaison.

Největší pozornost na sebe dům Zezula strhl v roce 2012, kdy se tam našel kupec pro krásně zachovalou čínskou oltářní sochu bohyně milosrdenství ze zlaceného bronzu z období dynastie Ming (15. století) ze sbírky Josefa Moráka. Kupec za ni dal rekordních 19,11 milionu korun.

Tato síň dovede najít a nabídnout také hodnotné obrazy starých mistrů a fotografie české avantgardy.

2X AUKCE

Aukční dům Zezula

Hlinky 142c, Brno

sobota 20. června od 10 hodin

Dolmen

Galerie Dolmen, Praha

středa 24. června od 18.30 hodin

V sobotu se budou v Brně dražit starožitnosti a umění, mezi nimiž je například secesní váza ze slavné sklárny Loetz v Klášterském Mlýně z doby kolem roku 1900 nebo umně tvarovaný a bohatě intarzovaný sekretář z konce 18. století.

Ceny se pohybují v nižším a středním pásmu, ale mezi položkami jsou zajímavé kousky. K nim patří třeba práce italského fotografa Maurizia Galimbertiho (1956), autora knihy Polaroid for Art a tvůrce pozoruhodných mozaikových portrétů.

K věhlasu přitom přivedla umělce úplná maličkost: na polaroid přešel od klasické černobílé fotky proto, že se začal bát tmy v temné komoře.

Nejhodnotnější položkou středeční aukce síně Dolmen bude kvaš Jana Zrzavého Žlutá bárka (1948), vyvolávaný za 1,5 milionu korun.