Za lístek do kina zaplatí Češi letos průměrně 129 korun, zhruba o 2,5 procenta více než loni. Podobně by měla cena vstupného růst i v příštích čtyřech letech. Vyplývá to ze studie společnosti PwC Global Entertainment & Media Outlook 2014 - 2018. Celosvětově stojí lístek do kina v průměru 101 korun.

V České republice se stále zvětšují rozdíly mezi malými lokálními kiny a moderními multiplexy. Zatímco v některých menších kinech zaplatí lidé za lístek méně než 100 korun, v plně vybaveném multikině to může být i více než 300 korun.

"Dostupnost filmových novinek na internetu a široká nabídka nejrůznějších alternativních forem zábavy, často umístěných ve stejném zábavním či nákupním centru, staví kina do stále obtížnější konkurenční pozice," uvedl Jan Smejkal ze společnost PwC ČR.

Díky ekonomickému oživení a větší ochotě utrácet neztrácejí podle něj kina diváky ani při vyšším vstupném. "Pro udržení diváka však kina musí neustále investovat do nových technologií, a tak se zdražování nevyhnuly ani v krizových letech," podotkl.

Vůbec nejvíce ze zkoumaných zemí zaplatí za lístek do kina lidé ve Finsku, a to v průměru 361 korun. V Japonsku stojí vstupné průměrně 285 korun, v Německu 224 korun, v USA 184 korun, v Rusku 138 korun, v Maďarsku 141 korun a v Polsku 126 korun. Nejméně zaplatí za návštěvu kina obyvatelé Indie a Pákistánu, a to zhruba deset korun.

V následujících letech by celosvětově měla cena vstupného růst asi o dvě procenta, tedy podobně jako v Česku. Více porostou ceny lístků v rozvojových a rozvíjejících se ekonomikách. Například v Číně očekává společnost PwC ČR meziroční nárůst o zhruba sedm procent, nyní tam lidé zaplatí průměrně 165 korun.

Tržby z filmů sledovaných na internetu například formou streamu, loni poprvé v ČR překonaly filmy půjčované na klasických nosičích jako DVD nebo Blu-ray. Tržby za streamování navíc dále porostou zhruba o 40 procent ročně, půjčovny DVD musí naopak očekávat pětiprocentní meziroční pokles. Prodej klasických nosičů bude stagnovat.

"Celkově jsou však tržby za půjčování filmů i stream zatím relativně zanedbatelné. Tržby za on-line filmy sice rostou rychlostí v řádu desítek procent ročně, ale hodnoty jedné miliardy korun dosáhne tento trh v Česku až někdy okolo roku 2020," dodal Smejkal.