Nejen tisíce fanoušků, ale i 906 producentů, nákupčích filmů, prodejců, distributorů, dramaturgů filmových festivalů, zástupců filmových institucí a dalších profesionálů se akreditovalo na právě skončeném 50. ročníku filmového festivalu v Karlových Varech.

"Na pět set filmových profesionálů přijelo ze zahraničí. Z nových filmů a projektů si na akci Works in Progress vybíralo 234 nákupčích filmů a distributorů a 149 festivalových dramaturgů," řekl výkonný ředitel přehlídky Kryštof Mucha, který má o průběhu jen pozitivní zprávy.

"Výsledky se však objeví později," uvedl a dodal, že hosté tu mají víc času než na velkých festivalech.

Festival tak už podesáté poskytl zástupcům velkých přehlídek přehled o tom, co se odehrává v rámci filmové tvorby "na východ od Prahy". Například producenti a režiséři ze zemí střední a východní Evropy a bývalého Sovětského svazu tu představili 15 vybraných hraných filmů, které jsou v postprodukci nebo byly právě dokončeny a nemají mezinárodního prodejce.

Nejslibnějším projektem byl vyhodnocen připravovaný snímek řecké režisérky Sofie Exarchouové nazvaný Park. Filmařka s producentkou Amandou Livanouovou za to převzala poukázku na služby v hodnotě 10 tisíc eur (zhruba 271 tisíc korun) od partnera festivalu Studia Barrandov.

Podle výkonného ředitele Kryštofa Muchy jsou pozitiva akce zřetelná. "Jen za loňský rok dva filmy z naší akce Works in Progress skončily na festivalu v Berlíně, další snímek byl uveden v Sundance," řekl. Zástupci velkých festivalů už vědí, že má smysl do Varů přijet. Loňský vítězný film Koza měl premiéru v Berlíně stejně jako ruský snímek Chaiki, turecký film Ivy byl vybrán do programu festivalu v Sundance.

V Industry programu se dále objevilo například setkání na téma, jak nejlépe přistupovat ke spolupráci s hollywoodskými hvězdami, režiséry, producenty, financiéry a distributory.

Ve vile Barrandov Studia se konaly prezentace připravovaných českých a slovenských filmů s potenciálem mezinárodní koprodukce. Byl mezi nimi i projekt scenáristy a režiséra Petra Václava Il Boemo, Rybí krev Ondřeje Provazníka, film o Emilu Zátopkovi Davida Ondříčka, připravovaný v koprodukci s Finskem, a projekt Kristiny Nedvědové nazvaný Snowing!.

"Zafinancovat náš projekt, který bude poctou čtyřnásobnému olympijskému vítězi i olympijským myšlenkám, které pomáhaly a pomáhají překonat těžká období nesvobody v jednotlivých zemích, se zatím nepodařilo. Radost mám ale z toho, že plánovaný představitel Zátopka Václav Neužil si zahraje v mezinárodním projektu Anthropoid," řekl Ondříček. Ten je koproducentem tohoto projektu o atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, jehož natáčení začne v Česku v příštích týdnech.

Na karlovarském festivalu se letos prodalo rekordních 135 105 vstupenek. Rekordní byl i počet akreditovaných návštěvníků, kterých přijelo 12 857. Devítidenní maraton nabídl 488 představení, uvedeno bylo 226 filmů, z nichž mělo 35 světovou, 26 mezinárodní a 12 evropskou premiéru. Dvě stovky projekcí osobně uvedly delegace tvůrců.

Prezident festivalu Jiří Bartoška pozval na závěrečném večeru všechny na 51. ročník, který bude od 1. do 9. července příštího roku. Rozptýlil tak fámy, že letošní ročník byl posledním. Už při zahájení připomněl, že festivalovou štafetu převzal s uměleckou ředitelkou Evou Zaoralovou před dvaadvaceti lety.

"Padesát let v životě člověka je relativně krátká doba, zatímco stejný časový úsek v životě kulturní události je doba dlouhá. Nevíme, jak poběžíme dlouho, ale běžíme, baví nás to a hlavně nás to naplňuje," řekl.

VARY V ČÍSLECH

13 5105

vstupenek letos prodal festival v Karlových Varech.

12 857 

přijelo akreditovaných účastníků.

10 623

diváků si zařídilo Festival Pass.

547

návštěvníků se akreditovalo jako filmoví tvůrci.

35

filmů festival uvedl ve světové premiéře.

Podle Bartošky se vyplatilo vsadit při organizaci letošního ročníku na ty, kteří mu dělají tvář - na filmové fanoušky. Pod heslem Vy jste naše hvězdy pro ně už při zahájení připravili noční party s audiovizuální show pod vedením Vladimira 518, koncertem skupiny Lucie či premiérou celovečerního dokumentu Miroslava Janka o historii karlovarské přehlídky. "Jen předpůlnoční ohňostroj s nadšením sledovaly desetitisíce lidí," řekl Bartoška na závěrečném setkání novinářům.

Klasikou přehlídky jsou znělky, v nichž s Křišťálovým glóbem účinkují jejich držitelé. "Povedla se i ta poslední s Melem Gibsonem, kterou režisér Martin Krejčí natočil v květnu v Los Angeles. Také nový držitel tohoto ocenění Richard Gere slíbil, že ji udělá," uvedl Bartoška.

Mimochodem, dražba pyžama s karlovarským kamzíkem na klopách, ve kterém v ní Gibson hrál, vynesla 60 500 korun ve prospěch Aliance žen s rakovinou prsu, která byla neziskovým partnerem festivalu.

Podle Bartošky bylo výhodou, že Richard Gere přijel už den před zahájením přehlídky, a pobyt si skutečně odpracoval. Osobně uvedl tři projekce; nadšený byl zejména z přijetí v Letním kině, kde Pretty Woman sledovalo více než 6000 fanoušků.

Bublina nafukovacího kina už letos před Thermalem nestála, nahradil ji kvalitní kinosál v opraveném Národním domě. Festivalu letos přálo i počasí, klimatizované sály fungovaly ve vedrech stoprocentně, i když se přehlídka neobešla bez klasické průtrže mračen. "Batůžkáři však jsou i na takové eventuality připraveni a se zaplavenými stany si poradí," dodal výkonný ředitel Kryštof Mucha.

Festival se dohodl se společností Aerofilms a Českou televizí na tom, že budou společně uvádět nekomerční snímky a usnadní jim tak cestu na filmová plátna. První bude 8. října Mládí italského režiséra Paola Sorrentina, které ve Varech uvedl herec Harvey Keitel a získalo cenu diváků.

Otázkou do budoucna zůstává hotel Thermal, který byl pro festival postaven a je ideálním místem jeho konání. "Je ve špatném stavu. Je věcí státu jako majitele, aby jeho budoucnost řešil. Festival umíme zajistit organizačně, ale není možné, abychom ho zajišťovali i technicky," řekl Bartoška.