Novým šéfdirigentem zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů je Vojtěch Spurný. Jednapadesátiletý dirigent se zlínským orchestrem spolupracuje již deset let.

Jeho hlavním cílem bude, aby orchestr dosáhl maximální možné flexibility v rovině interpretační i dramaturgické, jak Spurný v pondělí řekl.

Před ním vedl orchestr od roku 2008 Stanislav Vavřínek. Zlínský soubor bude v nadcházejí sezoně slavit 70 let své existence.

"Mým cílem bude, aby hráči byli schopni maximální flexibility, která by jim dovolila adekvátně interpretovat hudbu různých slohových epoch. V praxi to znamená jednak ovládnutí nejrůznějších hráčských technik, jednak v rovině dramaturgické široký záběr repertoáru, který by se kromě známých a oblíbených skladeb neměl vyhýbat málo hrané nebo dokonce neznámé hudbě," uvedl Spurný.

Nový šéfdirigent by byl rád, kdyby Filharmonie Bohuslava Martinů měla originální zvuk. "Dosáhne se toho frázováním, artikulací, jistým způsobem chápání dynamiky, třeba v případě smyčcových nástrojů použití či nepoužití vibrata, různých dobových smyčcových technik a podobě. V tomto smyslu se pod vlivem dirigenta může podstatně proměnit zvuk orchestru," poznamenal Spurný, podle kterého má charakteristický zvuk má třeba Berlínská filharmonie nebo orchestr ve Stuttgartu.

"Zaměření se na tuhle stránku je pro mě mnohem větší výzva než snaha o jakousi globalizovanou dokonalost, která je vlastně všude stejná," podotkl Spurný, který byl také stálým dirigentem Státní opery Praha.

Nový šéfdirigent by chtěl ve Zlíně provést všechny Dvořákovy symfonie, filharmonie by pod jeho vedením měla také více nahrávat a posílit by se měla též úloha takzvaných výchovných koncertů. "Je nutné, aby orchestry spolupracovaly s mládeží a vychovávaly další publikum," podotkl Spurný.

Na nepřízeň publika si však zlínská filharmonie stěžovat nemůže, uplynulá sezona byla rekordní, koncerty navštívilo přes 47 tisíc posluchačů.

"Za letošní první pololetí máme 27 300 posluchačů s průměrem 745 posluchačů na jeden koncert, kapacita je přitom 761 míst. Je to úžasné, například v poslední sezoně v Domě umění v roce 2010 jsme měli průměrně 410 posluchačů. Navíc i v další sezoně je příslib, že bude podobný počet posluchačů, máme jedenáctiprocentní nárůst předplatitelů oproti loňské sezoně," uvedl ředitel filharmonie Josef Němý. Filharmonie má nyní 1662 předplatitelů.

Filharmonie Bohuslava Martinů sídlí od roku 2011 v nových prostorách kongresového centra, od té doby jí stále stoupá návštěvnost. Předtím orchestr řadu let využíval prostory Domu umění, který ale už v posledních letech nevyhovoval. Autorkou kongresového centra je architektka Eva Jiřičná. Filharmonie letos dostala Cenu města Zlína, ocenění získala jako první kulturní instituce.

Na pondělní tiskové konferenci ředitel filharmonie Josef Němý ohlásil také charitativní turné po Indii, kde orchestr v únoru 2016 odehraje tři koncerty – do Indie přitom míří vůbec poprvé. Výtěžek z vystoupení bude určen pro potřeby tamních vesnických škol.

Podle Němého to bude poprvé po 56 letech, kdy bude mít velký český symfonický orchestr turné v Indii. Naposledy tam byla v roce 1959 Česká filharmonie.

Turné vzniklo díky dvouleté spolupráci zlínské filharmonie s indickým dirigentem Debašišem Čaudhrím, který od roku 2000 žije v Česku. "Je absolventem největší hudební školy v Indii, která je v Kalkatě a letos slaví sté výročí. Pan dirigent byl požádán, že by byli rádi, kdyby přijel český orchestr," poznamenal Němý.

Filharmonie odehraje koncerty v Dillí, Bombaji a Kalkatě. Na programu bude Čajkovského klavírní koncert č. 1 a Novosvětská symfonie od Antonína Dvořáka. Koncerty bude dirigovat Čaudhrí.

Turné bude podle ředitele náročné po logistické stránce, hudebníci budou muset také absolvovat očkování. Do Indie pojede vybraných 54 hráčů. Při turné by měl být podle Němého prezentován také Zlínský kraj, zapojí se do něj například i zástupci firem, které v Indii působí.

Filharmonie, které v nadcházející sezoně bude slavit 70 let své existence, bude koncertovat také v Itálii, Rakousku či Německu. Loni například odehrála turné se světovým tenoristou Rolandem Villazónem.