Ministerstvo kultury v rozpočtu na příští rok výrazně navýšilo sumu peněz, kterou podpoří živé umění. Tato položka rozpočtu patří léta k nejkritizovanějším a odborníci ji dlouho označují jako podfinancovanou.

Pro rozpočet MK na rok 2016 vláda schválila návrh 712 milionů korun, což představuje proti letošnímu roku navýšení asi o pětinu.

Navýšeny by tedy měly být také sumy pro grantová dotační řízení, jež jsou hlavním nástrojem státní podpory živé kultury. Samostatné dotační řízení či zvláštní program MK připravuje pro velké festivaly.

Rozpočet MK na příští rok se oproti částce, s níž se počítalo v létě a která činila 10,2 miliardy, zvýší ještě o půl miliardy. Na jednání vlády koncem září se rozpočet navýšil o 445 milionů korun, celkem má resort na rok 2016 proti návrhu ministerstva financí (ve výši 10,5 miliardy) o 11,7 procenta navíc, tedy 11,7 miliardy korun, uvedl ministr kultury Daniel Hermann za KDU-ČSL koncem minulého týdne na konferenci o uměleckých festivalech.

Je to přibližně částka, kterou během letních vyjednávání Herman označil za ideální. Zároveň jde téměř o jedno procento z celkových výdajů státního rozpočtu, přesněji 0,94 procenta.

Odečtení výdajů na církve sníží podíl kultury na celkových výdajích státního rozpočtu pro rok 2016 na 0,66 procenta. Programové prohlášení vlády však počítá s jedním procentem bez výdajů na církve a vláda jej slíbila dosáhnout v roce 2017.

Letos podíl výdajů na kulturu na státním rozpočtu činí 0,61 procenta.

Podle aproximační strategie MK, tedy podle přibližování rozpočtu jednomu procentu, by měl Herman mít příští rok k dispozici 12,8 miliardy, dostal by se tak po odečtení výdajů na církve na 0,79 procenta státního rozpočtu. V roce 2017 by musely výdaje resortu dosáhnout 15,4 miliardy Kč - a MK by bylo na 0,99 procenta rozpočtu.

Výdaje na živé umění činí dlouhodobě kolem pěti procent celého rozpočtu MK. V uplynulých šesti letech reálná částka kolísala mezi 300 a 500 miliony korun. Příjemci grantů i odborníci nejen výši peněz, ale i systém jejich rozdělování dlouhodobě kritizují, v minulosti proti údajné malé transparentnosti grantů byly i veřejné protesty.

V roce 2014 MK v programech na podporu živého umění mělo 348 milionů korun, které přidělilo 1608 projektům v programu Kulturní aktivity. Podfinancovaný dlouho je ale také Program podpory profesionálních divadel, kam léta směřuje poloviční částka, než by podle odborníků měla.

"Rok 2015 není ukončen, odhadem ale už jde na živou kulturu přes 588 milionů korun, navýšení tedy je o více než 17 procent," říká Herman. A slibovaných 721 milionů na živé umění činí nárůst proti letošnímu roku o 22 procent.

MK zároveň uvádí, že v systému grantů chystá změny. Členové komise by měli mít k dispozici údaje i o přínosech podpořených projektů. MK prý vytváří nový klíč k výběru členů grantové komise, jehož součástí bude i oddělení velkých festivalů od ostatních akcí.

Pořadatelé velkých zavedených mezinárodních festivalů již dlouho volají po speciálním programu - podobně jako ho mají profesionální divadla. Hospodaří totiž často s velkými rozpočty a plánují léta dopředu, třeba kvůli velkým uměleckým hvězdám a nejistota spojená s každoroční účastí v grantech je podle nich likvidační.

Iniciátoři programu uvádějí, že pokud by měl stát skutečně podpořit důležité festivaly, měl by přibližně padesátce nejvýznamnějších akcí rozdělit 100 milionů korun.

MK pro příští rok program zatím neotevřelo, musí se s ním prý počítat od začátku sestavování státního rozpočtu. Podle Hermana ale program buď vznikne později nebo pro festivaly bude samostatná kapitola v grantech. "Cílem je zajistit přiměřenou jistotu dlouhodobého financování," říká ministr s tím, že navýšení peněz na živé umění v příštím roce by mělo být začátkem.