Letošní francouzskou literární cenu Médicis v kategorii zahraniční román získal turecký autor Hakan Günday za román Encore (Ještě).

Cenu Médicis za nejlepší francouzský román pak obdržela Francouzka Nathalie Azoulaiová za knihu Titus n'aimait pas Bérénice (Titus neměl rád Bereniku). Vyhlášení cen se uskutečnilo tento týden v Paříži.

Dílo devětatřicetiletého Gündayho pojednává o pašerácích lidí. Podle literárních kritiků je tvrdým odsouzením těch, kteří zneužívají zoufalství běženců a těží z něj, a to za účasti zkorumpovaných představitelů moci. „Když se chystám psát, všechno pro mě začíná tureckým slovníkem. Najdu si slovo a pak se snažím odvyprávět jeho příběh. Před každou knihou také přemýšlím nad lidským rozměrem díla,“ uvedl Günday před pár lety, když byl hostem Londýnského knižního veletrhu.

„Pokud jste zažili násilí, můžete o něm psát v situaci jakýchkoliv dvou lidí, protože násilí je mezinárodně srozumitelné. Je jedno, jestli jste intelektuálem a napsali jste tisícovku knih, nebo zcela obyčejným člověkem, který psát neumí. Když musíte čelit násilí, jste na tom oba stejně,“ dodal.

Devětačtyřicetiletá Azoulaiová se ve své knize inspirovala dílem francouzského básníka a dramatika Jeana Racina z období klasicismu 17. století. Vytvořila ale velmi moderní román o jedné nešťastné lásce v současnosti.

Cena Médicis, jakož i další každoročně udělovaná literární ocenění ve Francii, jsou především jen čestným ohodnocením, držitelům ale zajišťují věhlas a dobrý prodej jejich děl.

Ve středu se vyhlašovaly ceny Femina. Ocenění pro zahraničního autora za letošní rok získala skotská spisovatelka Kerry Hudsonová za román La couleur de l'eau (Barva vody).

Hlavní cenu Femina pro nejlepší francouzský román obdržel novinář Christophe Boltanski za své první dílo La cache (Úkryt).

Nejprestižnější, Goncourtovu cenu, v úterý získal francouzský spisovatel Mathias Enard za román Boussole (Buzola).

Ve stejný den porota, která se při této příležitosti tradičně schází v pařížské honosné restauraci Drouant, také rozhodovala o udělení tradiční Renaudotovy ceny. Tu obdržela spisovatelka Delphine de Viganová za román D'après une histoire vraie (Podle skutečného příběhu).