Prestižní jazzovou soutěž, kterou každoročně pořádá Institut Thelonia Monka, letos vyhrála americká zpěvačka Jazzmeia Hornová. Informovala o tom agentura AP. Hornová získává stipendium v hodnotě 25 tisíc dolarů a smlouvu s nahrávací společností Concord Music Group.

Třiadvacetiletá pěvkyně, která pochází z Dallasu, na sebe upozornila už před dvěma roky, kdy vyhrála v Mezinárodní pěvecké soutěži Sary Vaughanové.

Na porotce Monkovy soutěže, jimiž letos byly zpěvačky Gretchen Parlatová, Dee Dee Bridgewaterová nebo Luciana Souza, udělala Hornová dojem interpretací jazzových standardů Moanin’ a Detour Ahead.

„Ve skadbě Jimmyho Rowlese The Peacocks se projevila jako přemýšlivá hudebnice, která umí naslouchat spoluhráčům, v Monkově skladbě Evidence chvíli hlasem připomínala saxofon a vzápětí bicí soupravu,“ napsal v recenzi časopis JazzTimes.

Závěrečný večer soutěže se odehrál v Dolby Theatre v americkém Los Angeles.

Jazzmeia Hornová působí od roku 2009 v New Yorku, kde studovala New School for Jazz and Contemporary Music. Žije ve čtvrti Harlem. Označuje se za zpěvačku, skladatelku, básnířku, vizuální umělkyni, módní návrhářku a tanečnici zároveň. V repertoáru, jejž nejčastěji uvádí po boku básnířky zvané Phantom Knoet a tanečníka Jamieho Philberta, má vlastní aranžmá jazzových standardů i černošských gospelů.

Kvinteto, které ji doprovází, se podle Hornové jmenuje The Artistry of Jazz Horn a hrálo již ve slavném newyorském Lincoln Center i v baptistickém kostele v New Yorku. Vloni Jazzmeia Hornová vystupovala také po Evropě – koncerty měla v Londýně, Moskvě, Francii či v Rakousku.

Mezinárodní soutěž Thelonia Monka se každý rok zaměřuje na jinou kategorii. Zpěváci soutěžili naposledy roku 2010, tehdy vyhrála Cécile McLorin Salvantová, která se od té doby stala jednou z nejsledovanějších mladých jazzových pěvkyň. Před dvěma roky Salvantovou uvedl tuzemský putovní Bohemia Jazzfest.

Během nedělního galavečera Institut Thelonia Monka rovněž předal svoji takzvanou humanistickou cenu. Producentovi Quincymu Jonesovi ji udělil Herbie Hancock, který je s Monkovým institutem dlouhodobě spjatý, pořádá s ním například každoroční Mezinárodní den jazzu.

Výběr ze skladeb Quincyho Jonese pak zahrála pro tento večer sestavená skupina, v níž figurovali jazzový kytarista George Benson, devětaosmdesátiletý saxofonista Jimmy Heath nebo zpěvačky Patti Austinová a pěvkyně řečená Ledisi.

Na závěr koncertu všichni hudebníci na pódiu symbolicky zahráli skladbu We Are The World na počest obětí pátečních teroristických útoků v Paříži.