Prestižní hudební ocenění Mercury Prize, které se uděluje anglickému či irskému umělci za nahrávku roku a jež bývá přirovnáváno k Turnerově ceně za umění či Bookerově ceně za literaturu, letos obdržel šestadvacetiletý londýnský klavírista, básník a skladatel Benjamin Clementine. Ten letos v březnu pro společnost Virgin EMI natočil debutové album nazvané At Least for Now.

„Nemohu tomu uvěřit. Děti, mladí, dospívající, jestli se díváte, věřte, že svět je váš. Jen se ho nesmíte bát a musíte si z něj vzít, co chcete,“ prohlásil Clementine, když v pátek večer cenu přebíral.

Ocenění věnoval obětem teroristických útoků z Paříze předminulý pátek – v neposlední řadě proto, že potomek ghanských uprchlíků Clementine se z Londýna do Paříže v devatenácti letech přestěhoval jen „s šedesáti librami a kufrem plným špaget“. Na pařížských ulicích a zejména na zastávce metra Place de Clichy pak hrával coververze písní Boba Marleyho a žebral o almužnu.

„Dlouho jsem buskoval na ulici a spal před baráky a v průchodech, než jsem si o půl roku později mohl dovolit hostel,“ vysvětlil hudebník. Toho si nakonec vyhlédli dva francouzští producenti a v říjnu 2013 vystoupil v televizním pořadu Joolse Hollanda. Po koncertě za Clementinem přišel Paul McCartney a prý jej povzbudil, ať se hudbě věnuje dál.

Rok nato Clementine podepsal smlouvu s nahrávací společností EMI a natočil desku At Least for Now. Nahrávání trvalo tři dny, ale písně Clementine psal dva roky. Během této doby se také naučil hrát na bicí a kytaru. „Je to deska o temných zákoutích mého života a o lidech, kteří kolem mě byli,“ uvedl.

Clementine za své vzory označuje zpěváky Leonarda Cohena a Antonyho Hegartyho či básníka Williama Blakea. „Muzika musí na člověka mluvit přímo, lidi nikdo neošálí. Tak jim zpívám jen o svých ambicích, snech a o tom, co mě inspiruje. Žádná přetvářka,“ uvedl Clementine v rozhovoru pro britský deník Guardian.

Spolu s cenou Clementine získal šek na 20 tisíc liber. Na Mercury Prize byli letos dále nominováni Aphex Twin, skupina Wolf Alice, Róisín Murphyová, Florence and the Machine nebo Jamie xx. Právě toho za favority označovali sázkaři, jak připomněla BBC.

Mercury Prize se udílí od roku 1992. Loňským laureátům, experimentálnímu hiphopovému triu Young Fathers, které cenu získalo za nahrávku Dead, po udělení Mercury Prize vzrostly prodeje o 4000 procent, upozornil deník New York Times.