V sobotu dopoledne zemřel světoznámý český výtvarník, architekt a designér Bořek Šípek. Bylo mu 66 let. Informovala o tom rodina. Za prezidenta Václava Havla byl hradním architektem. Navrhoval skleněné umělecké objekty i designové kusy nábytku. V posledních měsících byl vážně nemocný, před rokem oznámil, že trpí rakovinou slinivky a nádor nejde operovat.

V letech 1992 až 2002 působil jako hlavní architekt správy Pražského hradu, byl i blízkým přítelem prezidenta Václava Havla. Vytvořil pro něj řadu děl, stal se i jediným výtvarníkem, který po Josipu Plečnikovi zasáhl do architektonické a výtvarné podoby hradních interiérů.

Věnoval se především práci se sklem. V Novém Boru v roce 1991 spoluzaložil sklářskou huť Ajeto.

Šípek je vedle svých sklářských artefaktů autorem i rozličných kusů nábytku, které uplatnil mimo jiné i na Pražském hradě. Stál i za podobou Laviček Václava Havla, které v posledních letech vyrostly na řadě míst po celém světě. Navrhoval vázy, jídelní servisy, ale třeba i kliky u dveří. Během své kariéry spolupracoval i se světovými designérskými firmami.

Šípek se narodil 14. června 1949 v Praze, kde také vystudoval nábytkový design na Střední uměleckoprůmyslové škole. Architekturu absolvoval až po své emigraci do Německa v Hamburku. Později studoval i filozofii, která ovlivnila jeho architektonické myšlení.

Poprvé na sebe upozornil krátce po třicítce skleněným domem v Hamburku, který vytvořil pro svoji sestru. Návrh získal prestižní ocenění "Preis für Architektur," které se uděluje jednou za čtyři roky.

Vhodnější půdu pro své myšlenky však našel v Nizozemsku, kde si v roce 1983 otevřel architektonické a designérské studio.

Jeho díla je možné nalézt v mnoha stálých sbírkách světových galerií a muzeí. Práce Bořka Šípka jsou i v soukromých sbírkách a sbírkách řady umělců, vlastní je například Mick Jagger, Bob Dylan či Jean Paul Gautier.

Jeho partnerkou byla zpěvačka Leona Machálková, mají spolu třináctiletého syna Artura.

Lavička Václava Havla na Maltézském náměstí v PrazeLavička Václava Havla od architekta Bořka Šípka. Zdroj: Wikimedia