Nejdráže prodávaný žijící umělec Damien Hirst se po několika letech nezávislosti vrací ke galeristovi Larrymu Gagosianovi, který provozuje síť šestnácti soukromých galerií nacházejících se od New Yorku až po Hongkong.

Jak informoval deník New York Times, končí tak slavná roztržka, která začala roku 2008, kdy britský výtvarník svého amerického galeristu obešel. V londýnské aukční síni Sotheby’s tehdy Hirst sám vydražil 223 svých děl v přepočtu za celkem 4,8 miliardy korun.

Roku 2012, krátce po veletrhu Art Basel v americkém Miami, pak Hirst galeristu po sedmnácti letech spolupráce nadobro opustil.

Nyní bude Gagosian Gallery výtvarníka opět zastupovat již od příštího měsíce, kdy mu zasvětí celý stánek na veletrhu Frieze v New Yorku.

„Je skvělým umělcem, mám radost, že se nám podařilo obnovit styky,“ řekl listu New York Times Larry Gagosian. Podle něj stále existuje spousta sběratelů, kteří mají o Hirsta zájem a chtějí sledovat, co výtvarník dělá.

Gagosian neuvedl, co přesně Hirsta před lety vedlo k tomu, aby spolupráci rozvázal. „Myslím, že se chtěl víc zabývat svoji tvorbou a nemuset u toho neustále myslet na trh a galerie,“ naznačil.

Damien Hirst bývá zvlášť v posledních letech kritizován jako umělec, který víc než na kvalitu své tvorby dbá na důsledný marketing.

Galerista Gagosian to odmítá – a místo toho hovoří o přeceňování takzvaného „kultu tichého umělce“, jak říká.

„Zdá se, že trh zbožňuje umělce, kteří pracují velmi sporadicky, neopouštějí studio a nevedou společenský život,“ prohlásil. „Warhol i Picasso byli giganty umění 20. století, oba měli velký komerční úspěch a oba vedli pestré životy. Pokud ze současného umění vyřadíte Damiena Hirsta, zbude vám prázdnota, kterou nikdo jiný nezaplní,“ dodal.