Donald Trump se nikdy nestane americkým prezidentem, prohlásil ve čtvrtek americký herec George Clooney. Ten přijel na filmový festival v Cannes coby protagonista snímku Money Monster, jenž se snaží zmapovat tentýž vztek, jaký pohání i Trumpovu prezidentskou kampaň, píše agentura AFP.

Film lze podle ní vnímat jako kritiku kapitalismu. Natočila jej oscarová herečka Jodie Fosterová a Clooney zde hraje moderátora televize sledující dění na Wall Street, kterého v přímém přenosu unese „obyčejný chlapík“, jenž na burze přišel o vše.

Snímek podle AFP kritizuje nejen finanční svět, ale také realitní televizní show a nepřetržitě vysílající zpravodajské kanály. Ty podle Clooneyho ničí novinařinu a jsou zodpovědné za to, že populisté typu Donalda Trumpa mají šanci dostat se do Bílého domu.

„Trump ale nikdy nebude zvolen prezidentem. Nestane se to, protože naši zemi neovládne strach. Nebudeme se bát muslimů, uprchlíků ani žen. My se nebudeme bát vůbec ničeho,“ prohlásil Clooney v narážce na Trumpovu kampaň, jejíž součástí byly i hanlivé komentáře magnáta na adresu muslimů, uprchlíků a žen.

„Za Trumpa jsou zodpovědné všechny zpravodajské kanály, které se nezastaví, aby dosledovaly kauzu do konce, které nepokládají otázky,“ řekl Clooney, jenž ve filmu Money Monster hraje cynického moderátora kabelové televize. Ten začne sám klást otázky teprve ve chvíli, kdy na něj únosce namíří zbraň.

„Zpravodajský kanál vysílající 24 hodin denně vám nezprostředkuje víc zpráv, jen vám ty samé zprávy sdělí vícekrát,“ míní Clooney.

Jako příklad toho, co mu na médiích vadí, uvedl, že televize si raději zvyšují rating záběry na prázdné pódium v očekávání projevu Donalda Trumpa, místo aby alespoň půl minuty hovořily o uprchlících, „největší současné krizi na světě“, jak pravil Clooney. Za uprchlíky se staví dlouhodobě.

„Skutečně by se všechny světové korporace položily, kdybychom lidi opravdu informovali?“ zeptal se herec, jenž minulý měsíc uspořádal fundraiser na podporu Hillary Clintonové v jejím souboji o nominaci demokratické strany na prezidentku Spojených států. „Ztratili jsme schopnost mluvit pravdu a argumentovat fakty,“ posteskl si Clooney.

Jodie Fosterová na festival v Cannes poprvé přijela jako dvanáctiletá herečka před čtyřiceti roky, kdy účinkovala ve snímku Taxikář. Ten na festivalu získal Zlatou palmu.

Nyní Fosterová natočila snímek, který se podle ní snaží rozklíčovat zášť veřejnosti na stávající politické uspořádání. Tato nenávist se ve filmu Money Monster koncentruje v postavě únosce, jehož ztvárnil britský herec Jack O’Connell. „Cítí se stejně naštvaný jako lidé, kterým přijde, že jsou zneužíváni technologiemi nebo finančním systémem,“ uvedla Fosterová.

Dotazu, zda svým snímkem ze dvou demokratických kandidátů na prezidenta tedy podporuje spíš Bernieho Sanderse než Hillary Clintonovou, se režisérka v Cannes vyhnula. „Myslím, že tu jde víc o Trumpa než o Bernieho,“ odpověděla.

Američani, o jakých film Fosterové vypráví, prý „zápasí s pocitem prohry“, řekla. „Snaží se hledat útěchu u silných žen, které sami zklamali. Zajímají se o celebrity a o peníze, aby svému životu dali nějaký smysl,“ uvedla.

Zatímco se George Clooney s herečkou Julií Robertsovou, která ve snímku Money Monster také účinkuje, v Cannes procházeli po červeném koberci, producent snímku Matthew Metcalfe oznámil další natáčení. Tentokrát se prý pustí do celovečerního dokumentárního filmu o Kapitálu v 21. století, tedy bestsellerové knize ekonoma Thomase Pikettyho. Té se celosvětově prodalo přes tři miliony výtisků.