Americký hudebník Murray Perahia se v úterý ve vyprodaném Rudolfinu na koncertu Pražského jara představil nejdříve jako dirigent a ve druhé polovině večera jako klavírista.

V Symfonii č. 7 h moll Franze Schuberta vedl komorní orchestr Akademie sv. Martina v polích a později za jeho doprovodu provedl Klavírní koncert č. 4 G dur Ludwiga van Beethovena.

Akademie sv. Martina v polích, která patří mezi přední světové komorní orchestry současnosti, zahájila koncert variací na téma Franka Bridge op. 10 Benjamina Brittena, kterou si hned po premiéře roku 1937 na proslulém Salcburském festivalu oblíbily publikum i kritika. Dílo je poctou skladatelovu učiteli Bridgeovi.

Poté na jeviště přišel Perahia, aby londýnský orchestr dirigoval v Schubertově symfonii řečené Nedokončená – dvouvěté kompozici, z jejíž třetí části se dochoval pouze náčrt.

Večer uzavřel Beethovenův Klavírní koncert č. 4 G dur, který je považován za skladatelovo vrcholné dílo.

Držitel dvou cen Grammy a několika prestižních ocenění Gramophone Award Perahia svůj koncert uvedl jako poctu Ivanu Moravcovi. Hudebník, jenž se jako jediný Čech dostal na CD prestižní edice Velcí klavíristé 20. století, zemřel loni 27. července ve věku čtyřiaosmdesáti let.

"Byl jsem obdivovatelem jeho uměleckého rozhledu, pianistických znalostí, svrchované čestnosti a morální integrity. Byl osobností, ke které jsem bezvýhradně vzhlížel, a jenom lituji, že jsme spolu nestrávili víc času," uvedl Perahia, který je čestným členem Královské hudební akademie v Londýně a v roce 2004 mu byl za jeho zásluhy v oblasti hudby udělen Řád britského impéria.

Akademie sv. Martina v polích patří mezi přední světové komorní orchestry současnosti. Založena byla roku 1958 sirem Nevillem Marrinerem. Poprvé vystoupila v listopadu 1959 ve stejnojmenném londýnském kostele.

Mezinárodní věhlas orchestru kromě jeho živých vystoupení přinesly zejména nahrávky Vivaldiho Čtvera ročních dob či soundtracku k oscarovému snímku Miloše Formana Amadeus.