Kapelu z Podkarpatské Rusi, která hrála během ukrajinské revoluce na Majdanu, a dále etiopskou či izraelskou hudbu o víkendu představí pražský festival Respect.

Tato přehlídka se poprvé konala roku 1998 za éry Václava Havla na Pražském hradě. Zítra a pozítří se uskuteční na louce mezi parkem Stromovka a areálem výstaviště Holešovice.

V sobotu odpoledne na Respectu vystoupí ukrajinská kapela Hudaki Village Band, v níž působí dvě zpěvačky doprovázené houslemi či cimbálem. Členové sestavy, která vznikla roku 2001 a jež hraje tradiční hudbu svého regionu, pocházejí z někdejší Podkarpatské Rusi.

Před šesti lety kapela vystoupila na budapešťském festivalu Sziget, v zimě 2013 koncertovala na kyjevském Majdanu během protestů, které na Ukrajině později vedly k revoluci.

Video z vystoupení, při němž členové Hudaki Village Bandu na ulici pod vlajkou Evropské unie hrají přihlížejícím jednotkám ukrajinské policie, na YouTube zhlédly desítky tisíc lidí.

Hlavní hvězdou sobotního programu bude pětasedmdesátiletý etiopský zpěvák s pozoruhodnou šíří hlasu Mahmoud Ahmed, který je v rodné zemi známý od 70. let. Až do vojenského převratu v Etiopii byl členem císařské kapely panovníka Haileho Selassieho.

Zájem o Ahmeda ve světě vzbudilo, když se okolo přelomu tisíciletí objevil na oceňované sérii nahrávek Ethiopiques vydávané značkou Buda Musique.

Díky ní Ahmeda uslyšel také režisér Jim Jarmusch, který jeho hudbu v roce 2005 použil do svého filmu Zlomené květiny. Dva roky nato zpěvákovi britská BBC udělila cenu pro nejlepšího afrického hudebníka.

Ahmed do Prahy přiletí s šestičlenným orchestrem přímo z etiopského hlavního města Addis Abeba. "V historii festivalu je umělecky nejzásadnějším a finančně nejnákladnějším umělcem," uvádějí pořadatelé.

Festival Respect v neděli dále představí bretaňského houslistu, kytaristu a basistu Jackyho Molarda, jenž vystoupí s čistě akustickým kvartetem. Účinkoval s ním již například na prestižních festivalech etnické hudby ve francouzském Angoulême či na Womexu ve waleském Cardiffu.

V kapele, která hraje rytmickou taneční hudbu i uvolněné improvizované pasáže, kromě Molarda působí akordeonista, saxofonista a také jazzová kontrabasistka Hélène Labarrièreová.

V neděli večer na Respectu zahraje izraelská kapela Diwan Saz, v níž působí židovští, muslimští i křesťanští hudebníci – konkrétně flétnista, hráč na loutnu saz nebo patnáctiletý beduínský zpěvák Muhammad Gadir. Ten do hudebního světa pronikl jako vítěz talentové soutěže Arab Idol.

Jako host se sestavou koncertoval také íránský virtuoz na orientální housle kemenče Mark Eliyahu, jehož měli vloni příležitost slyšet návštěvníci festivalu Colours of Ostrava.

Festival etnické hudby Respect od roku 1998 pořádá Borek Holeček, někdejší manažer tuzemské kapely Dunaj. K založení přehlídky ho přimělo zděšení z rasově motivované vraždy súdánského studenta na pražském Žižkově a tehdejší zprávy o emigraci českých Romů do zahraničí.

Festival Respect, jenž vznikl za přímluvy knížete Karla Schwarzenberga, se proto první rok zaměřil na romskou hudbu a v české společnosti propagoval toleranci. Také letos je jeho heslem “respekt, humanita a pestrost”.

V uplynulých letech festival v Praze přivítal francouzského hudebníka Manu Chaa, kurdského loutnistu Sivana Perwera, pouštní kapelu Tinariwen či naposledy vloni malijského zpěváka Salifa Keitu.