Koncert berlínské Staatskapelle, který v Obecním domě oddirigoval Daniel Barenboim, minulý měsíc patřil k vrcholům letošního ročníku festivalu Pražské jaro.

Za rok jeho návštěvníci uslyší Barenboima znovu. Tentokrát povede Vídeňskou filharmonii při zahajovacích koncertech 12. a 13. května 2017, na nichž tradičně zazní Smetanova Má vlast. V úterý o tom informovali pořadatelé.

Barenboim se na Smetanův cyklus symfonických básní připraví právě se Staatskapelle Berlin. Mou vlast zařadil na program jejích abonentních koncertů letos v prosinci v Berlíně.

Poté si dirigent Mou vlast “odnese” k vídeňskému orchestru, se kterým ji zahraje ve Vídni, Paříži, v Kolíně nad Rýnem a v Mnichově. Teprve následně se orchestr představí na Pražském jaru.

“Daniel Barenboim si rovněž nechal zaslat videozáznam legendární Kubelíkovy interpretace z Pražského jara 1990,” uvedl mluvčí Pražského jara v narážce na záznam koncertu, jenž se uskutečnil půl roku po sametové revoluci a kvůli němuž se z důchodu a z exilu do tehdejšího Československa vrátil slavný dirigent Rafael Kubelík.

Vídeňská filharmonie, která byla založena roku 1842 a zejména evropským tiskem bývá označována za jeden z nejlepších orchestrů na světě, vystoupí na Pražském jaru posedmé – prvně na festivalu hrála v 60. letech minulého století pod taktovkou Herberta von Karajana.

Kompletní Mou vlast orchestr uvede pošesté, poprvé to udělal právě s Rafaelem Kubelíkem v letech 1958 a 1967.

Třiasedmdesátiletý argentinský rodák s izraelským, palestinským i španělským občanstvím Daniel Barenboim patří k nejvýznamnějším žijícím dirigentům. Momentálně působí jako hudební ředitel Berlínské státní opery a jejího orchestru Staatskapelle Berlin, dříve stejnou funkci vykonával u Chicagských symfoniků, Orchestre de Paris nebo v milánské La Scale.

Tam během svého působení – stejně jako v newyorské Metropolitní opeře – uvedl například kompletní cyklus čtyř oper Richarda Wagnera Prsten Nibelungův.

Barenboim též koncertuje jako klavírista a mimo jiné vede West-Eastern Divan Orchestra, v němž působí mladí arabští a izraelší hudebníci.

Dirigent se dlouhodobě aktivisticky angažuje na Blízkém východě, spojován je například se snahou uvádět pravidelně Wagnerovu hudbu v Izraeli.

Na Pražském jaru Barenboim poprvé vystoupil roku 1966, kdy zde dirigoval Anglický komorní orchestr.

Letos zde s berlínskou Staatskapelle uvedl Brucknerovu Pátou symfonii.