Na pódiu hudebního veletrhu Womex, který se uskuteční od 19. do 23. října ve španělském Santiagu de Compostela, poprvé zazní čeština. Stane se tak zásluhou skupiny Ponk, kterou porota na letošní ročník pozvala.

"Ponk je teprve třetí českou kapelou pozvanou k účinkování na Womexu. V roce 2007 se zde představilo duo Tara Fuki a loni Clarinet Factory. Vůbec poprvé však na pódiu Womexu jejich zásluhou zazní česky zpívané písně," sdělila mluvčí kapely Anna Mašatová.

Účast na hudební přehlídce Womex je pro začínající kapely z celého světa velmi důležitá. Mezinárodní porota takzvaných Sedmi samurajů vybírá necelé čtyři desítky skupin, jež se na veletrhu budou moci představit hudebním odborníkům.

Právě na Womexu se rodí hvězdy, své talenty si zde vybírají zástupci vydavatelství či vyhlášených festivalů jako Primavera, Glastonbury nebo tuzemských Colours of Ostrava.

Ponk se na scéně pohybují pouhé tři roky, jejich debutové album Postfolklor vydané na jaře 2015 vzbudilo velký zájem hudebních fanoušků a publicistů.

Trojice pracuje s klasickými nástroji lidové hudby – cimbálem, houslemi a kontrabasem. "Přihlášku na Womex jsme posílali poslední možný den s pocitem, že si vyzkoušíme, jak se to vlastně dělá. Že by to mohlo klapnout, jsme si absolutně nepřipouštěli, i když mezinárodnímu dosahu naší hudby věříme od začátku," uvedla kapela.

"Desku Postfolklor jsme si vydali sami díky crowdfundingové podpoře, nemáme za sebou velké vydavatelství ani realizační tým. O to více nás takové ocenění naší práce těší," dodala skupina.

Deska Postfolklor bodovala v Top 20 celoevropské world music hitparády, zněla z rádií v Německu, ve Francii, v americkém Connecticutu i na Aljašce a získala cenu Anděl za nejlepší album roku 2015 v kategorii world music.

Ponk byl zvolen mezi české zástupce Mezinárodní hudební konference a showcase Czech Music Crossroads konané v červenci v Ostravě.

Mezinárodní hudební veletrh Womex zahrnuje prezentaci kapel, přednášky či filmový program. Koná se od roku 1994.

Veletrh si za cíl klade nadnárodní a mezikulturní spolupráci, vymezuje se proti xenofobii a dává důraz na vzájemné poznávání kultur.

Womexu se každoročně účastní přibližně 4000 delegátů z celého světa – hudebních žurnalistů, booking agentů, manažerů, muzikantů, zástupců vydavatelství a dalších. Česká republika se prezentuje vlastním stánkem.