Kdo by to byl řekl, že cenu diváků z karlovarského festivalu si odnese film o zapáleném marxistovi, který svým dětem uprostřed amerických lesů vštěpuje radikální zásady.

Snímek Tohle je náš svět, který po festivalu v Karlových Varech nyní vstoupil i do běžné distribuce, si však umí podmanit diváky po celém světě.

Po premiéře na festivalu Sundance získal film v květnu cenu za režii v soutěžní sekci Un Certain Regard v Cannes a během léta může charismatický Viggo Mortensen v titulní roli spolu se smečkou šesti dětí přesvědčit široké publikum, že je dobré slavit místo Vánoc svátek politického filozofa Noama Chomského.

Bývalý profesor Ben Cash žije se svými potomky uprostřed lesů, takřka jediným majetkem jim je školní autobus jménem Steve, který slouží jako učebna i dopravní prostředek.

Děti v sotva školním věku si umějí poradit s nožem, citují z americké ústavy a na požádání dokážou nejen papouškovat, ale také interpretovat. Ideály květinových generací 60. let o soběstačnosti a nezávislosti zkrátka dodnes žijí v houštině amerického severozápadu.

Jen maminka s tímto harmonickým alternativním životním stylem není úplně v pokoji. Z psychických problémů se snaží dostat pomocí tradiční nemocniční péče a brzy se své trápení rozhodne ukončit radikálním řešením. Po její sebevraždě otec nastartuje Steva a rodina se vydává vstříc nástrahám moderního civilizovaného světa. Včetně tchána s tchyní, kteří mají Bena za nebezpečného šílence a hrozbu pro výchovu svých vnoučat. Ani čas truchlení nebude mít pietní podobu.

Po vzoru úspěšného nezávislého titulu Malá Miss Sunshine z roku 2006 vypráví režisér Matt Ross příběh o netradiční rodině, která vyráží na cestu, kde se konfrontuje s předsudky mnohem tradičnějšího okolí. Viggo Mortensen, který se proslavil rolí Aragorna v Pánovi prstenů, je ve skutečnosti sečtělý atlet, vlastní nezávislé nakladatelství, v němž je i editorem. A pro roli Bena se zjevně narodil.

Na place strávil týdny před natáčením, pěstoval rostliny, učil se hrát na dudy. Děti se mezitím zdokonalovaly nejen v hudbě, ale i v tom, jak usmrtit zvíře či zdolat skálu.

Na rozdíl od poněkud otravného "předchůdce", Malé Miss Sunshine, která pro skeptičtější diváky sloužila jako důkaz, že z amerického nezávislého filmu se stala jímavě zábavná atrakce pro masy, se snímek Tohle je náš svět snaží tematizovat i netriviální věci. Nezůstává u vykreslování života excentrických podivínů, ale poměřuje výhody i nevýhody života a výchovy v domácích podmínkách, kde vládne rozum a otevřenost, a v institucionalizovaném prostředí, kde převládají stereotypy.

Intimní příběh o tom, jak být dobrým otcem, se tu potkává se zamyšlením, jak žít co nejautentičtějším způsobem v moderním konzumním světě, kde fyzická i mentální zdatnost není vše.

Jakmile se nejstarší Benův syn ve svých 23 letech střetne se svými vrstevnicemi, poučky z knih či schopnost ulovit vysokou zvěř nejsou k ničemu. A otec si uvědomí, že i ta nejracionálněji vystavěná utopie dříve nebo později narazí na soukolí skutečného, či lépe řečeno většinového světa.

Ve snímku, jehož původní název zní Captain Fantastic, se bohužel střídají sympatické, promyšlené situace se scénami plnými rozjuchané energie, v nichž vládnou nespoutané emoce a schází tvůrčí kontrola. Pozitivní tón filmu, odrážející se už v jeho názvu, si žádá, aby i přes všechny pochyby a nutnost přehodnotit dosavadní život tatínek Ben zůstal oním "fantastickým kapitánem", stmelil rodinu a dovedl ji k nové formě idylického soužití.

Místo hlubšího tematizování střetu dvou světů vítězí "lesní" energie, která se vzepře i těm nejposvátnějším tabu západní, křesťanské civilizace. Závěr je natočený tak, že se chce s postavami výskat a zpívat, ale zároveň divák vzdychá nad tím, zda by nemohl dostat mnohé nápady a postřehy, jež snímek skýtá, i v méně pohádkovém balení.

Tohle je náš svět je film, u kterého si lze snadno uvědomit, proč se ze slova "sluníčkář" stala tak oblíbená nadávka. Ačkoliv otec Ben vychovává své děti racionálně, zodpovědně, ekologicky, v paměti diváků stejně uvízne nejvíc, že když je třeba, vezme s chutí do ruky lopatu a vykope z hrobu mrtvolu vlastní ženy.