Český varhaník Pavel Svoboda v prestižní lipské Mezinárodní soutěži Johanna Sebastiana Bacha získal druhou cenu ve hře na varhany. Na svých internetových stránkách to oznámili pořadatelé soutěže.

Osmadvacetiletý Svoboda se stal pátým českým hudebníkem, který toto ocenění získal. Zatím naposledy si Bachovu cenu z Lipska odvezl v roce 1980 varhaník Jaroslav Tůma. Ten také z letošního ročníku napsal reportáž pro server OperaPlus.cz.

“Protože Bachova hudba je považována za středobod varhanního repertoáru, je lipská soutěž právě pro varhaníky jednou z nejprestižnějších a zároveň vůbec nejnáročnějších. Sice se zde nemusí hrát zpaměti, nicméně strašákem odrazujícím méně vyspělé zájemce je obrovské množství nejen Bachových skladeb, které musí kandidát nastudovat a zvládnout,” popsal v článku Tůma.

V soutěži určené pro hudebníky od 16 do 33 let zvítězil mezi varhaníky Japonec Kazuki Tomita. Třetí cenu získala Ruska Alina Nikitinová. Celkem se o ocenění ucházelo 27 varhaníků.

Pavel Svoboda absolvoval pražskou AMU a roční stáž na Universität der Künste v Berlíně u nizozemského varhaníka Lea van Doeselaara. Je nositelem několika ocenění, mimo jiné z Mezinárodní soutěže mladých varhaníků v Opavě, Mezinárodní interpretační soutěže Brno či Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena. Roku 2013 se stal také laureátem soutěže Pražského jara.

Svoboda spolupracuje se souborem Barocco sempre giovane, jako sólista vystupuje s orchestry. Letos zahraje recitály mimo jiné v Německu, Francii, Polsku nebo v Číně. Kromě toho působí jako dramaturg a umělecký ředitel hudebního festivalu F. L. Věka a coby předseda spolku Provarhany, jenž se zaměřuje na ochranu historických varhan.

Bachova soutěž se v Lipsku koná od roku 1950, od roku 1996 se vypisuje každé dva roky. V sudých ročnících soutěží v interpretaci Bachovy hudby umělci hrající na varhany i violoncello a zpěváci, v lichých ročnících klavíristé, houslisté a cembalisté.

V uplynulých ročnících soutěže získali cenu tři čeští varhaníci a jeden klavírista.