Kniha spisovatele a dramatika Pavla Kohouta nazvaná Jolana a kouzelník se po několika desetiletích dočkala oficiálního českého vydání. Vyprávění o osmileté Jolaně, provázené fotografiemi Oldřicha Škáchy, čtenáři dosud znali jen z německého překladu nebo samizdatu.

Autor tento týden v Sázavě na Benešovsku, kde se příběh odehrává, spojil křest knihy s oslavou svých 88. narozenin. Kromě skutečné Jolany a dalších členů Kohoutovy rodiny mu pogratuloval například spisovatel Michal Viewegh nebo guvernér České národní banky Jiří Rusnok, který Kohoutovi jako dárek přinesl svatováclavský zlatý dukát.

"Jolana je dcera bratra mé ženy, který emigroval v roce 1968 nikoliv před Rusy, ale před svou ženou, a zapomněl si tady dítě. A my jsme ho s jeho matkou vychovali, takže je to prostě pro mě jedno z mých čtyř dětí," řekl Kohout.

Knížka o dívce, které prázdniny začínají bolavým zubem, a navíc ji trápí potvory zvané Smutno, Nuda a Strach, vznikala v 70. letech a poprvé vyšla v roce 1980 v německém překladu.

Na vydání v Česku si musela počkat, protože dostala přednost Kohoutova "seriózní" literatura jako Kde je zakopán pes nebo Hvězdná hodina vrahů.

"Ten dnešní křest bych srovnal se Shakespearovým Mnoho povyku pro nic, protože je to opravdu nevinná záležitost, ale má úžasnou historii," uvedl autor při vítání knihy v sázavské městské knihovně.

Vilu v Sázavě Kohout s manželkou Jelenou Mašínovou označují za svůj pevný bod. Od roku 1953 měli mnoho bytů různě po světě, ale do Sázavy se s výjimkou let, kdy byli nechtěně v emigraci, vždy vraceli. "Vlastně je to náš druhý domov a je to pevnější bod než jakýkoliv z našich bytů," podotkl spisovatel.

Na rozdíl od doby, kdy jim v Sázavě otrávili psa a pomalovali garáž, jsou dnes prý s manželkou "neznámými občany" a pohybují se mezi lidmi úplně obyčejně.

"Někdo nás má rád, někdo nás nenávidí dodnes, je to normální návrat," míní spisovatel, jehož pozornost se nyní upíná hlavně k plánované premiéře nejnovějšího dramatického textu s názvem Vítězný únor, v němž se pokouší vyrovnat se s rokem 1948. "Je to vůbec nejdůležitější premiéra mého života," dodal.

Kohout patří k nejvýraznějším a nejrozporuplnějším osobnostem české poválečné literatury. Život autora desítek ceněných her i románů je příběhem nadšeného komunistického básníka a později reformního komunisty, který skončil jako chartista a exulant proti vlastní vůli.