Hudební cenu Mercury Prize, která se uděluje napříč různými hudebními žánry nejlepšímu britskému albu, letos mohou získat skupiny Radiohead, The 1975 či posmrtně hudebník David Bowie. Seznam nominací pořadatelé zveřejnili ve čtvrtek.

Bowie je nominován za album Blackstar, které vydal 8. ledna, dva dny před svojí smrtí. Radiohead se na seznamu ocitli za nedávné album A Moon Shaped Pool, své první po pěti letech, a poprocková sestava The 1975 je nominována za nahrávku s dlouhým názvem I Like It When You Sleep, For You Are So Beautiful Yet So Unaware Of It.

“Je to hudba, skrze niž lze pochopit naši nepohodlnou dobu,” uvedli porotci a naznačili tak, že nominované nahrávky cosi spojuje.

Na seznamu dále figurují zpěvačky Laura Mvula se svým druhým albem The Dreaming Room a Anohni s nahrávkou Hopelessness. Tu transgenderová pěvkyně, před změnou pohlaví známá jako Antony Hegarty, minulý měsíc naživo představila na tuzemském festivalu Colours of Ostrava.

Anohni již cenu Mercury získala jako Antony Hegarty – v roce 2005 zabodovala s albem I Am A Bird Now.

Nominace dále obdrželi zpěvák Michael Kiwanuka za své druhé album Love & Hate a rapeři Kano za desku Made in the Manor a Skepta za nahrávku Konnichiwa.

Uspět může též postpunková kapela Savages s deskou Adore Life nebo zpěvačka Bat for Lashes s čerstvě vydaným titulem The Bride.

Posledními finalisty jsou hudebník Jamie Woon za své comebackové elektronické album Making Time a londýnská psychedelická jazzová skupina The Comet is Coming za nahrávku Channel The Spirits, vydanou letos 1. dubna.

Jak upozorňuje deník Los Angeles Times, pro někoho překvapivě v nominacích nefigurují zpěvačka Adele s deskou 25 ani Coldplay s nahrávkou A Heart Full of Dreams. Pořadatelé cen Mercury ale dlouhodobě oceňují spíš hudebníky, jejichž alba nedominují hudebnímu průmyslu a nevedou hitparády – například loni ocenění získal do té doby málo známý zpěvák a písničkář Benjamin Clementine.

Letos jako by se Mercury Prize k hitparádám snažila alespoň přiblížit. Nominované nahrávky Radiohead i The 1975 dosáhly prvních příček v britském žebříčku, David Bowie i The 1975 ovládli také americké hitparády.

“Co do úspěchu v Evropě, Asii i v Americe zažívá britská hudba zlatou éru,” souhlasil v komentáři k nominacím britský deník Guardian, podle něhož si britská hudba vždy zakládala na pestrosti a inkluzi. Ta se podle něj promítá také do letošního seznamu finalistů.

Užší výběr nominací vybere dvanáct odborných porotců, vítěz bude znám 15. září a obdrží šek na 25 tisíc liber. Slavnostní ceremoniál budou přenášet BBC Four a BBC Radio 6 Music.

Hudební ceny Mercury Prize od roku 1992 udělují angličtí hudební kritici a insideři z tamního hudebního průmyslu.