Romány vyprávějící o roli klasické hudby v čínské kulturní revoluci nebo o vraždě, která se udála ve Skotsku v 19. století, získaly nominaci na prestižní britskou cenu Man Booker Prize.

Letos ji mohou obdržet britská dramatička a prozaička Deborah Levyová, skotský rodák Graeme Macrae Burnet či američtí spisovatelé Ottessa Moshfeghová a Paul Beatty. Nominace dále obdrželi kanadská povídkářka Madeleine Thienová a v Británii žijící kanadský rodák David Szalay.

Jde o třetí ročník, v němž o Man Bookerovu cenu mohou usilovat autoři všech národností – v minulosti byla cena určena jen rodákům z Velké Británie a jejích někdejších kolonií.

Tři z nominovaných knih vydal obří nakladatelský dům Penguin Random House, tři publikovala malá nezávislá vydavatelství.

V nominovaném románu All That Man Is, své čtvrté vydané knize, britsko-kanadský spisovatel David Szalay popisuje devět „mužů 21. století“, kteří se nacházejí v různých životních situacích. Jeden z hrdinů knihy se ocitne na předměstí Prahy. Podle deníku Independent se zde jako student vyspí se svojí pražskou domácí – alkoholičkou ve středním věku, jejíhož manžela zajímá jen fotbal.

Madeleine Thienová je nominovaná za román Do Not Say We Have Nothing, jenž se odehrává v Kanadě roku 1991. Desetiletá Marie a její matka si do domu nastěhují mladou Číňanku jménem Aj-Ming, která ze své rodné země uprchla po masakru na náměstí Nebeského klidu. Hostitelkám pak Aj-Ming vypráví o svém dospívání v Číně za tamní kulturní revoluce a o setkáních s krásným a plachým skladatelem Sparrowem, zázračným hráčem na housle Ču-lim a tajuplným pianistou Kchajem.

Matka autorky knihy Thienová pochází z Hongkongu, otec je z Malajsie, doma hovořili kantonskou čínštinou. „Moje nejhezčí vzpomínky se vážou na návštěvy některých matčiných sester u nás doma. Jejich řeč byla úžasnou kakofonií zvuků a smíchu,“ uvedla Thienová před třinácti lety v rozhovoru pro server iLiteratura.cz, když navštívila pražský veletrh Svět knihy.

Roku 2008 byla Thienová dvakrát též v Brně, z toho jednou jako host festivalu Měsíc autorského čtení. Žádná z jejích knih ale zatím nebyla přeložena do češtiny.

Paul Beatty ve svém čtvrtém a na Man Bookerovu cenu nyní nominovaném románu The Sellout vypráví o muži, jehož na předměstí Los Angeles vychovával kontroverzní sociolog zabývající se soužitím lidí různé barvy pleti.

V zoufalé životní situaci syn doufá, že otec publikuje životopis, který jej vytáhne z finanční nesnáze. Když ale otce zastřelí policie, syn si uvědomí, že otec své paměti nikdy psát nezačal.

V pozdější části knihy se protagonista románu upne k tomu, aby na mapu vrátil své rodné městečko z okraje Los Angeles. Aby toho docílil, s pomocí místní celebrity se ve městě rozhodne znovunastolit otroctví a segregaci. Případ nakonec skončí až u amerického Nejvyššího soudu.

Deborah Levyová je na Man Bookerovu cenu nominována již podruhé. Letos může uspět s prózou Hot Milk vyprávějící o paralyzované stařeně a její dceři, které se přistěhují do španělské rybářské vesničky. Ve vyprahlém prostředí hledají lék na záhadnou nemoc, která starší ženu sužuje.

Levyovou tuzemští čtenáři již mohou znát – nakladatelství Odeon před dvěma roky v českém překladu Jany Kunové vydalo román Doplavat domů, za nějž byla autorka na Man Bookerovu cenu nominována prvně.

Třetí letošní nominovaný Graeme Macrae Burnet publikoval román His Bloody Project, jenž vypráví o brutální vraždě tří lidí v rolnické komunitě ve Skotsku roku 1869. Autora inspiroval skutečný příběh, jenž pro mimořádnou brutalitu a vrahovy nejasné motivy fascinoval dobový anglický tisk.

Ottessa Moshfeghová v nominované próze Eileen vypráví o hrdince, která se po večerech stará o alkoholického otce a přes den pracuje ve věznici pro mladistvé. Hrdinka před tím uniká do perverzních fantazií, stalkuje jednoho z dozorců a sní o jiném životě – dokud do toho jejího nevstoupí vězeňská poradkyně, která hrdinku přiměje spáchat zločin, na nějž je i Eileenina představivost krátká.

Vloni Man Bookerovu cenu získal román A Brief History of Seven Killings jamajského spisovatele Marlona Jamese. Ve Velké Británii se jej po vyhlášení ceny prodalo 360 tisíc výtisků, dalších 120 tisíc šlo na odbyt ve Spojených státech.

Laureát letošní Man Bookerovy ceny bude oznámen v úterý 25. října na galavečeru v Londýně. Všichni finalisté obdrží šek na 2500 liber, vítěz získá ještě dalších 50 tisíc liber.