Česká republika by na Evropskou digitální knihovnu mohla přispět částkou 25 tisíc eur, což je v přepočtu asi 675 tisíc korun.

Příspěvek na léta 2016 a 2017 by měl jít z rozpočtu ministerstva kultury. Ministr Daniel Herman za KDU-ČSL příspěvek již před rokem avizoval v Bruselu. Česká republika dosud na chod knihovny nepřispěla. Návrh v pondělí projedná vláda.

Knihovna zvaná Europeana je institucí, která umožňuje on-line přístup ke kulturním materiálům z celé Evropy. Financování knihovny dosud řešily dobrovolné příspěvky členských států na provoz Nadace Europeana a poskytování digitalizovaných materiálů z daných zemí.

Letos v květnu Rada pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport EU vyzvala členské státy, aby zvážily podporu činností Europeany.

Evropská digitální knihovna je archiv a muzeum s přístupem ve 27 evropských jazycích. Založila ji roku 2008 Evropská unie a přes počáteční problematický rozjezd dnes čítá na 52 milionů dokumentů. Umožňuje přístup ke knihám, tiskovinám, fotografiím, kinematografickým a audiovizuálním dílům, archivním dokumentům, muzejním sbírkám, pamětihodnostem a archeologickým památkám.

Od roku 2014 do 1. října 2017 Evropská komise podporuje Europeanu v rámci víceletého financování. Do té doby, než bude na základě zadávání veřejných zakázek zaveden nový systém financování, rada pro vzdělávání vyzvala členské státy k podpoře knihovny.

Ministr kultury Herman je o nutnosti fungování systémů, jako je Europeana, přesvědčen i proto, že nejen uchovávají kulturní dědictví, ale mohou podle něj například zamezovat nelegálnímu obchodu s památkami a uměním.

Do Europeany, která se svou filozofií snaží navázat na starověkou alexandrijskou knihovnu, je v současnosti zapojeno 3500 institucí spravujících kulturní dědictví v 35 zemích.

Brzy po spuštění portál pod zájmem uživatelů zkolaboval, po zvýšení kapacity serveru na čtyřnásobek byl v druhé polovině prosince 2008 jeho provoz obnoven. Prostřednictvím několika muzeí je zde zastoupena i Česká republika.

Velkým současným projektem Europeany je portál shromažďující materiály k první světové válce, který začal v roce 2014. V jednotlivých zemích se konají i sbírkové dny, kam lidé nosí fotografie, ale i různé předměty upomínající na válečné zkušenosti. Zapojily se už tisíce lidí a na webu je téměř 200 tisíc snímků, přičemž tisíce fotografií nebyly předtím nikdy zveřejněny.