Do horského plicního sanatoria diváky zavede inscenace Kouzelný vrch v brněnské Redutě. Jde o dramatizaci slavného románu nobelisty Thomase Manna.

Režisérka a autorka úpravy Barbara Herz pojala sanatorium Berghof jako groteskně-hororový svět, který se ovšem pro některé obyvatele mění v útočiště před světem a před zodpovědností za vlastní život.

V předloze režisérka nachází i filozofický rozměr a hloubku – stejně jako mnoho dosud aktuálních myšlenek a otázek.

"Už během práce na dramatizaci mě chvílemi zarážely některé Mannovy věty, které se zdály, že je snad musel napsat teď. Třeba to, co říká o evropanství nebo o době, která si žádá a také pořídí teror. Z toho občas mrazí," uvedla Herz.

Kouzelný vrch je příběhem čerstvě promovaného naivního inženýra, jenž přijíždí do sanatoria navštívit svého bratrance. Proniká do společenství mladých lidí stižených tuberkulózou, sám ale brzy onemocní.

V sanatoriu tráví dlouhá léta, ve kterých poznává nejen nemoc a smrt, ale i lásku. Zároveň je svědkem i aktérem filozofických disputací.

Mann popisuje sedm let života hrdiny na více než 700 stránkách, divadelníci v Redutě takový prostor nemají.

"Vše musíme řešit v mnohem větší zkratce," konstatovala režisérka. V dramatizaci se ale nevzdala ani filozofických debat, zejména v podání Martina Siničáka a Dušana Hřebíčka, kteří ztvární protikladné postavy Settembrina a Naphty.

Hlavní roli Hanse Castorpa dostal student posledního ročníku činoherního herectví na brněnské akademii Ondřej Kraus.

"Od začátku jsme stáli o mladého herce, který nemá tolik zkušeností. Stejně jako Hans Castorp přichází do sanatoria jako nepopsaný list, učí se jeho pravidla, tak Ondřej Kraus přichází na profesionální jeviště poprvé a zapadá do našeho souboru, učí se jeho pravidlům," uvedl dramaturg Martin Sládeček.

Inscenace má premiéru 27. října. Do konce roku jsou na programu ještě čtyři reprízy.