Vláda v pondělí schválila návrh na ukončení provozu velkovýkrmny prasat v blízkosti pietního místa v Letech u Písku na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy. Informoval o tom mluvčí kabinetu Martin Ayrer. O získání této lokality stát usiluje řadu let. 

Kabinet zatím rozhodl o zadání posudku na ocenění pozemků ležících pod vepřínem. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci po schůzi vlády uvedl, že má být vypracován znalecký posudek na pozemky, aby ministerstvo kultury mohlo pozemky odkoupit. "Byl jsem pověřen, abych udělal ocenění vepřína, abychom měli nějakou sumu, o které můžeme mluvit se zástupci akcionářů," řekl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Zdůraznil, že je to poprvé, kdy majitelé připustili, že by uvažovali o variantě přímého prodeje. 

Majitelé vepřína ze společnosti AGPI dosud upřednostňovali variantu, podle které by kabinet zajistil výstavbu podobného zařízení v podobné lokalitě. Vláda naopak preferovala přímý výkup nemovitosti.

"Teď se dostáváme k tomu druhému kroku, kdy je potřeba udělat to zhodnocení," uvedl Herman. Poznamenal, že nějaké sumy už v diskusi zazněly, on je ale nechce zveřejňovat, aby nemařil závěry plánovaného odborného posudku. Hotov by podle něj měl být do několika měsíců. "Je to určitá etapa, zdaleka ne ještě závěrečná," podotkl Herman k fázi jednání s majiteli vepřína.

Jan Čech, místopředseda představenstva společnosti AGPI, která vepřín provozuje, však tvrdíl, že od začátku září, kdy Lety navštívil ministr financí Andrej Babiš (ANO), s ním nikdo z vlády nejednal. "Vláda pořád konstatuje, že upřednostňuje variantu odkupu a my se pořád přikláníme k druhé variantě," řekl. 

Vyřešit dlouholetý problém je jednou z priorit ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), o jehož odchodu z vlády se spekuluje v souvislosti s obměnou kabinetu avizovanou premiérem Bohuslavem Sobotkou.

S majiteli vepřína vláda jednala od loňského ledna. Podle Dienstbiera byla jednání citlivá kvůli veřejnému zájmu, aby podnik na místě nebyl, ale i kvůli ekonomickým zájmům majitelů. Prodej vepřína jeho majitelé v létě nevylučovali, byli ochotni jednat i o výměně za jiný objekt vhodný pro chov prasat.

Tábor v Letech vznikl jako pracovní tábor, později ale sloužil za druhé světové války k internaci Romů, které německý nacistický režim postavil na úroveň Židů. Stejně jako Židé tak byli Romové internovaní v Letech posíláni do vyhlazovacích táborů v Osvětimi, kde jich několik set zemřelo. Kvůli výroku o Letech čelil počátkem září výzvám k rezignaci vicepremiér Andrej Babiš (ANO). O táboře mluvil ve Varnsdorfu při návštěvě sociálně vyloučené lokality. "Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam," řekl údajně. Kvůli výroku pak čelil výzvám k odchodu z vlády, kritizoval ho i premiér. Později se Babiš omluvil. Slíbil také peníze na postavení památníku.