Zahájení internetového předprodeje vstupenek na 72. ročník festivalu Pražské jaro v pondělí provázel velký zájem. Z celkového počtu 35 300 vstupenek jich za prvních pět hodin bylo prodáno či rezervováno přibližně 12 700.

Zatímco v minulých letech předprodej provázely problémy s přetíženými servery, letos systém fungoval bez obtíží.

"Největšímu zájmu se těšily zahajovací koncerty s Vídeňskými filharmoniky a dirigentem Danielem Barenboimem, jež byly vyprodány během prvních minut. V samotném momentu zahájení prodeje bylo na webu evidováno bezmála 1000 klientů on-line," uvedl mluvčí Pražského jara Pavel Trojan.

Velké pozornosti kupujících se podle něj dostalo dvěma festivalovým vystoupením České filharmonie – jak koncertu s dirigentem Kristjanem Järvim a čerstvým vítězem bruselské Soutěže královny Alžběty, klavíristou Lukášem Vondráčkem, tak večeru s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem.

Diváckým tahákem je koncert předního italského ansámblu specializujícího se na hudbu Claudia Monteverdiho, La Compagnia del Madrigale.

Velmi žádané jsou vstupenky na vystoupení Torontského symfonického orchestru s houslistou Maximem Vengerovem, který se na česká pódia vrací po 18 letech. Na koncert legendy klasické hudby Krzysztofa Pendereckého zbývá jen několik desítek vstupenek. 

Při nákupu lístků byli zájemci krátce po zahájení v 10 hodin odkazováni na odpočítávací stránku informující o zbývajícím času čekání na přesměrování k nákupu. To bezprostředně po spuštění prodeje trvalo více než 12 minut.

Zároveň byl zahájen prodej fyzických vstupenek přibližně na 200 prodejních místech po celé České republice a přímo v pokladně Pražského jara v Rudolfinu. Tam se vytvořila fronta několika desítek lidí.

Tržby z prodeje vstupenek na letošní 71. ročník Pražského jara činily 21,5 milionu korun, návštěvnost se pohybovala kolem 90 procent. Návštěvnost předchozího 70. ročníku byla přibližně 93 procent a za vstupenky lidé utratili zhruba 23 milionů korun.

O festival je v posledních letech velký zájem. Na 69. ročníku se festival vyprodal z 94 procent a zájemci za lístky zaplatili 24 milionů korun. O rok dříve to bylo 22,5 milionu korun a 93procentní návštěvnost. Ještě v roce 2010 byla návštěvnost o deset procent nižší.

Zahajovací koncert Pražského jara, na němž tradičně zazní Smetanova Má vlast, bude 12. května patřit Vídeňským filharmonikům. Dirigovat je bude Daniel Barenboim.

Pražské jaro zakončí 2. června jeden z nejvýznamnějších skladatelů druhé poloviny 20. století, dirigent Krzysztof Penderecki. Největší tuzemská přehlídka klasické hudby nabídne 45 koncertů. Rozpočet festivalu se pohybuje mezi 80 až 85 miliony korun.