Pouhý rok bylo třeba počkat, než znovu zazní melodie, ze které fanouškům běhá mráz po zádech. Když se loni v prosinci sága Star Wars dočkala po letech pokračování, byla to pro mnohé událost sezony. Přinejmenším pro studio Disney, které s napětím čekalo na návrat investice přesahující čtyři miliardy dolarů.

Jenže letos ta melodie nezazněla. Snímek s názvem Rogue One, který dnes vstupuje do kin, stojí mimo onu devítidílnou řadu, která se poprvé na plátnech kin objevila roku 1977 a k jejímuž dokončení scházejí dva díly. A jako by s absencí proslulého hudebního motivu skladatele Johna Williamse vyprchala i většina kouzla, díky němuž se z diváků každého dalšího pokračování Star Wars přinejmenším na chvíli stávají zase nadšené děti.

Rogue One dějově těsně předchází historicky první epizodě z roku 1977, která nesla pořadové číslo čtyři. A tvůrci aktuálního filmu se pozastavili nad větami z jejích úvodních titulků: "Zuří občanská válka. Lodě vzbouřenců, útočící z tajné základny, vybojovaly svá první vítězství nad zlým galaktickým impériem."

Tehdy to stálo na hvězdném pozadí výrazným žlutým fontem, a jak písmena mizela do dáli, nejeden divák se zamýšlel, kdo jsou oni tajemní vzbouřenci.

A zatímco všechny díly Star Wars sledovaly osudy rodu Skywalkerů a jejich souboj s temnou stranou Síly, Rogue One vypráví o oněch vzbouřencích v pozadí. O těch, kteří se vešli jen do úvodních titulků.

Když se objevily první zprávy, že režisér Gareth Edwards chce Rogue One pojmout jako temný válečný film, vyvolalo to nadšení i pochyby. A ve chvíli, kdy se rozšířily zvěsti o rozsáhlých přetáčkách a přepisování scénáře, zapochybovali i fanoušci té představy o temných Star Wars pro dospělé.

Nový film opravdu není moc pro děti. Rogue One neobsahuje žádné roztomilé potvůrky, mnohé scény jsou hodně potemnělé a zatímco stvořitel Star Wars, režisér George Lucas, se inspiroval třeba u westernů a samurajských filmů, Gareth Edwards chtěl evidentně natočit válečné drama.

Jde v něm o získání plánů hrozivé bitevní stanice zvané Hvězda smrti, účastní se ho plejáda postav ztvárněných jak začínajícími hereckými nadějemi, tak uznávanými hvězdami. Jenže bohužel nejživotnějším hrdinou tu je droid s názvem K-2SO. Nejde o roztomilého robůtka či robotického popletu, jako byla ikonická dvojice R2D2 a C-3PO z původních Star Wars. Spíše je to racionální bytost s velmi jemným smyslem pro humor. Něco vzdáleně podobného Spockovi z konkurenční série Star Trek.

Na chvilku se mihne Darth Vader a další staří známí, jinak je tu jen množství zapomenutelných akčních scén − s bitevním finále, které se atypicky odehrává na sluncem rozjasněné pláži plné palem a hřejivého písku.

FILM

Rogue One: Star Wars Story 

Režie: Gareth Edwards 

Distribuce v ČR: Falcon, premiéra: 15. prosince

Skupinka vzbouřenců je etnicky i jinak pestrá: v čele mladá hrdinka Jyn, dále rebelský Afroameričan v podání Foresta Whitakera či největší hongkongská hvězda bojových umění Donnie Yen.

Avšak o bourání genderových stereotypů, o nichž se loni hovořilo v souvislosti se sedmou epizodou v režii J. J. Abramse, tu nemůže být řeč. Film je spíše mechanická skládačka, z níž v paměti asi nejvíc uvízne slepý taoistický mnich Donnieho Yena, který si neustále mumlá říkanku "Jsem se Sílou a Síla je se mnou".

Jenže byť předvede pár obratných pohybů s bojovou holí, východní zpestření mytologie o temné a světlé straně Síly to není. Spíš diváky chladně napadne, že každý velkofilm se dnes musí líbit v Číně, aby vydělal.

V závěru se dostaví několik posmutnělých, emotivních obrazů. Bitevní lodě se do sebe zakusují jako obří radioaktivní ještěři z předchozího režisérova snímku Godzilla. V něm Gareth Edwards zapomněl na lidi a soustředil se na nadlidský rozměr monster. Ve Star Wars však chybí jak impozantní monstra, tak živoucí lidé.