Internetová ekonomika přispívá k českému HDP více než zemědělství či zdravotnictví. V roce 2015 její podíl činil 4,13 %. Rychlejší rozvoj však brzdí nedostatečná infrastruktura – nejsou stále vybudované sítě nové generace, veřejná správa také nedostatečně využívá ICT technologie a chybí dlouhodobá strategie, jak sektor rozvíjet. Na tiskové konferenci to uvedlo Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR).

"Veřejná správa patří v informačních technologií mezi nejhorší v Evropě a pro kontakt s ní lidé využívají internet jen výjimečně. Za patnáct let je to tragické selhání, které špatně doháníme," prohlásil předseda výkonné rady Sdružení pro internetový rozvoj Ján Simkanič.

Velká část podniků v Česku také není připojena k internetu s rychlostí vyšší než 100 Mb/s. V evropském srovnání je na tom hůře už jen Chorvatsko, Itálie, Řecko a Kypr.

Soukromý sektor na druhou stranu patří ve využívání internetu k evropské špičce. Z dat sdružení například vyplývá, že podniky k obchodovaní používají především počítačové sítě. V roce 2015 je využívalo 56 % podniků, čímž se Česko umístilo na třetím místě za Dánskem a Rakouskem.

"Například Polsko je šesté od konce. To svědčí o tom, že si české podniky v rámci digitálního prostředí dokážou velmi dobře poradit," míní Simkanič.

Podniky také přes počítačové sítě realizovaly 30 % svých tržeb, což je proti průměru Evropské unie téměř dvojnásobek. Česku tak patří v tomto srovnání druhá příčka za Irskem. Právě elektronické obchodování zaznamenalo největší nárůst tržeb, a to o 84 procent.

Podle vládního koordinátora digitální agendy Tomáše Prouzy je nutné vytvářet nová pracovní místa, která mají smysl. "Pokud tu budeme chtít mít moderní internetovou ekonomiku, schopnost měnit je stále důležitější. V ICT sektoru pracuje 40 tisíc lidí a ten počet rychle poroste," tvrdí. Zaměstnavatelé také stále častěji hledají počítačově gramotné zaměstnance.

Největší část internetové ekonomiky tvořil sektor informačních a komunikačních technologií s přidanou hodnotou (175,3 miliardy korun), následuje elektronické obchodování s 11 miliardami a objem informačního a mediálního sektoru činil 1,75 miliardy. Od roku 2011 do 2015 se objem internetové ekonomiky zvýšil o 15 procent na 188 miliard.