Experti potvrdili, že rukopis legendárního vůdce protikomunistického hnutí Solidarita, prvního přímo zvoleného polského prezidenta a nositele Nobelovy ceny za mír Lecha Walesy se shoduje s písmem agenta komunistické tajné policie pod krycím jménem Bolek. Oznámilo to v úterý na tiskové konferenci vedení polského Institutu národní paměti (IPN), který má v Polsku na starosti vyšetřování zločinů komunismu a nacismu.

Podle zástupce polského generálního prokurátora a šéfa vyšetřovatelů IPN Andrzeje Pozorského "není pochyb o tom", že Walesa s tajnou policií na počátku 70. let spolupracoval. Walesova čerstvá reakce zatím není k dispozici.

Opozice pokládá tato odhalení za součást vyřizování účtů vůdce vládního tábora Jaroslawa Kaczyńského s Walesou, se kterým kdysi úzce spolupracoval, než se rozešli ve zlém. Historici působící mimo IPN zase zdůrazňují skutečnost, že se Walesa dokázal s tajnou policií rozejít.

Na obranu otce vystoupil europoslanec Jaroslaw Walesa, který upozornil, že expertní posudky se opírají o jedinou analýzu dokumentů, shromažďovaných někdejším mistrem dezinformací a podvrhů, komunistickým ministrem vnitrem, a že expertizu si objednal ústav, který je "loutkou v rukou vlády", nepřátelské vůči Walesovi. "Je mi líto, že mého otce zase stavějí ke zdi a pokoušejí se ho zabít, fyzicky, i jako veřejnou osobu. Je to hnusné a hanebné," řekl televizi TVN 24.

Lech Walesa čelil obviněním ze spolupráce s tajnou policií už v minulosti. Všechna opakovaně odmítl a označil je za lživá. V roce 2000 ho zvláštní lustrační soud z obvinění ze spolupráce se státní bezpečností očistil. Polská společnost je v pohledu na jeho případ dlouhodobě rozdělena.

Walesův právní zástupce Jan Widacki v úterý řekl televizi Polsat News, že záležitost zdaleka nepovažuje za uzavřenou a možná bude požadovat nový písmoznalecký rozbor.

Třiasedmdesátiletý Walesa je nyní podle něj na cestě do Latinské Ameriky, kde se má účastnit jedné konference. Podle webu Wprost.pl lze Walesovu reakci očekávat nejdříve ve středu.

Vyšetřovatel Pozorski na tiskové konferenci podle agentury AFP zmínil několik ručně psaných dokumentů, mezi nimiž je podle něj závazek Walesy ke spolupráci s tajnou policií podepsaný přímo jeho vlastním i krycím jménem a 17 stvrzenek na peníze vyplacené agentu Bolkovi.

Pozorski dodal, že autenticitu dokumentů prověřili soudní znalci z Krakova, kteří je porovnali s dalšími četnými ručně psanými záznamy Lecha Walesy, například s žádostmi o pas nebo stavební povolení. Walesa vzorek svého písma grafologům podle něj poskytnout nechtěl.

Šéf IPN Jaroslaw Szarek pak připomněl, že badatelé ústavu už podle něj před lety dokázali, že Walesa byl od prosince 1970 do června 1976 tajným spolupracovníkem tajné policie, donášel na své kolegy a bral za to peníze.

Walesovo vědomí o existenci složky mohlo podle něj ovlivnit některá jeho rozhodnutí, která učinil po pádu režimu, včetně rozhodnutí z doby, kdy byl prezidentem, tedy mezi lety 1990 až 1995. "Tato otázka zůstává otevřená," dodal. Zdůraznil, že IPN "nemá v úmyslu vymazat Walesu z polských dějin".

"Vše, co jsme se dnes dozvěděli, je součást války s Lechem Walesou a polskými dějinami, kterou roky vedou (vládní strana) Právo a spravedlnost (PiS) a Jaroslaw Kaczyński. PiS vynáší rozsudek nad Walesou, nad polskými dějinami," prohlásil předseda opoziční Občanské platformy Grzegorz Schetyna. Připomněl, že svého času právě bratři Kaczyńští prosadili Walesu do funkce prezidenta, než se rozešli ve zlém.

Složka agenta s krycím jménem Bolek se našla v pozůstalosti posledního polského komunistického ministra vnitra Czeslawa Kiszczaka.

Spis obsahuje 575 stran; většinou jde o hlášení ručně psaná tajnými policisty, některé listiny ovšem psal přímo Bolek.

Podle těchto záznamů spolupracoval Bolek se Státní bezpečností (SB) intenzivně od prosince 1970 do července následujícího roku. Poté styky slábly a v roce 1973 prý již byly téměř na nule; formálně byla spolupráce ukončena v červnu 1976.