V pražském Salmovském paláci vystaví Národní galerie výběr děl ze známé sbírky zvané Thyssen-Bornemisza Art Contemporary.

Memorandum, jež zaručuje pětiletou expozici významných děl současného umění, v pátek podepsali ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt a Francesca von Habsburg, zakladatelka sbírky Thyssen-Bornemisza Art Contemporary.

Praha má díky tomu šanci stát se přední cílovou destinací milovníků současného umění, uvedla v pátek Národní galerie.

Nadace Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, známá pod zkratkou TBA21, se zaměřuje na experimentální a nekonvenční projekty současného umění. V jejích sbírkách nechybějí díla Olafura Eliassona, Ernesta Neta, Aj Wej-weje či Ragnara Kjartanssona.

Detaily o spolupráci Národní galerie oznámí v březnu.

Od června 2018 by měl Salmovský palác na pět let hostit více než stovku nejvýznamnějších děl se sbírek nadace. Několik dalších rozsáhlých instalací bude umístěno ve Velké dvoraně Veletržního paláce.

"Spolupráce s TBA21 je dalším článkem podporujícím změny, které vedou Národní galerii k jejímu postupnému oživování,“ uvedl ředitel galerie Jiří Fajt. „Kromě fascinující sbírky, kterou budou mít návštěvníci možnost spatřit v Salmovském paláci, je obrovskou příležitostí pro akvizici děl těch nejvýznamnějších, ale také nastupujících současných umělců," dodal.

Sbírku nadace Thyssen-Bornemisza Art Contemporary založila Francesca von Habsburg, která tím navázala na tři předcházející generace sběratelů rodu Thyssen.

Její otec Hans Heinrich Thyssen byl zakladatelem madridského muzea Thyssen-Bornemisza, které patří k nejvýznamnějším světovým galeriím.