Hlavní cenu na festivalu Berlinale, takzvaného Zlatého medvěda, v sobotu večer získal maďarský film On Body And Soul. Natočila jej režisérka Ildikó Enyediová.

Film vypráví o dvou zaměstnancích jatek na okraji Budapešti a zachycuje překvapivý zrod lidských citů v kulisách smrti zvířat. "Nevlídné jateční prostory ve filmu pozoruje odtažitá kamera. Jde o svět, v němž jsou zvířata jen kusem masa. A snad jen v detailním záběru na hlavu krávy usazovanou do 'popravčího' zařízení lze spatřit záblesk smutku v jejích očích," napsaly o filmu Hospodářské noviny.

Maďarsko získalo Zlatého medvěda naposledy v roce 1975, upozornila agentura DPA.

Druhou hlavní cenu festivalu, Stříbrného medvěda neboli Velkou cenu poroty, obdržel francouzsko-senegalský režisér Alain Gomis za snímek Félicité. Popisuje život zpěvačky, která se na ulicích Kinshasy snaží najít cestu, jak zachránit svého hospitalizovaného syna.

"Jde o film, kde jeden těžce zasloužený úsměv, letmý dotyk dvou lidí nebo klidná hudební pasáž v každodenním ruchu může představovat dramatickou událost," napsal o Félicité časopis Variety.

Hlavní roli ve Félicité ztělesnila konžská zpěvačka a teď už i herečka Véro Tshanda Beya. Ve snímku účinkuje se skutečnou kapelou Kasai Allstars, kterou dobře zná také české publikum. Vystoupila na pražském hudebním festivalu Respect, naposledy roku 2015 koncertovala na festivalu Colours of Ostrava.

Ze sobotního ceremoniálu neodešla s prázdnou ani polská filmařka Agnieszka Hollandová, jejíž film Přes kosti mrtvých získal Cenu Alfreda Bauera, tedy dalšího ze Stříbrných medvědů.

Film podle románu spisovatelky Olgy Tokarczukové vznikl v české koprodukci. Na scénáři se podílel Štěpán Hulík, postavu entomologa ve filmu ztvárnil Miroslav Krobot. "V podivně vyprávěném filmu střídá detektivní thriller ze zasněženého pohraničí letní volnomyšlenkářská komedie," napsaly o snímku Hospodářské noviny.

Cenu za režii na letošním Berlinale obdržel finský filmař Aki Kaurismäki za film Druhá strana naděje (The Other Side of Hope), který vypráví o sbližování syrského uprchlíka a majitele restaurace v Helsinkách.

Herecké sošky si odnesli Kim Minhee za výkon v jihokorejském dramatu On the Beach at Night Alone a padesátiletý Rakušan Georg Friedrich za roli ve snímku Helle Nächte (Jasné noci).

Cenu za scénář převzala dvojice Sebastián Lelio a Gonzalo Maza, autoři chilského filmu Una mujer fantástica (Fantastická žena).

Časopis Hollywood Reporter jej popsal jako "intimní sondu do ženské osamělosti, sexuality, ponížení a houževnatosti". Snímek vypráví o transgenderové zpěvačce, která se snaží vypořádat se smrtí svého staršího partnera.

Poslední z hlavních cen, Stříbrného medvěda za mimořádný umělecký přínos, si ze sobotního ceremoniálu odnesla Dana Bunescu za střih rumunského filmu Ana, mon amour.

Už odpoledne se na Berlinale rozdávaly vedlejší ceny. Křišťálového medvěda za nejlepší film v sekci Generation Kplus obdržela režisérka Iveta Grófová za slovensko-český titul Pátá loď. Ocenila ho dětská porota. 

Snímek Pátá loď měl na Berlinale světovou premiéru, do českých kin ho 6. dubna uvede distribuční společnost Cinemart.