Nový protiimigrační dekret amerického prezidenta Donalda Trumpa nezačne od čtvrtka platit, jak se předpokládalo. O pozastavení jeho účinnosti ve středu rozhodl federální soud na Havaji a ve čtvrtek také federální soudce v Marylandu. Trump rozhodnutí havajského soudce tvrdě kritizoval a prohlásil, že je připraven se bránit a případ dovést třeba i k nejvyššímu soudu.

Podle havajské prokuratury je exekutivní nařízení, které zakazuje vstup občanům šesti zemí do USA a které pozastavuje americké přistěhovalecké programy, diskriminační stejně jako lednový dekret. I ten tehdy soudy pozastavily.

Středeční verdikt znamená, že havajský federální soudce Derrick Watson vyhověl žalobě, která žádala o předběžné zablokování dekretu. Havajská prokuratura žalobu postavila na tom, že obyvatele tohoto ostrovního státu USA nebudou moci navštěvovat jejich neameričtí příbuzní, kteří žijí v některé z šesti převážně muslimských zemí postižených Trumpovým zákazem.

Stát Havaj rovněž argumentoval tím, že exekutivní nařízení by poškodilo turistický průmysl a zkomplikovalo nábor zahraničních studentů a pracovníků.

Federální soudce v Marylandu Theodore Chuang dospěl k závěru, že i po revizi je zřejmé, že dekret je zaměřený proti muslimům. Ti, kdo to chtějí dokázat, podle něj nemusejí dlouho pátrat a stačí, když využijí toho, co řekl v minulosti sám Trump.

"Jeho minulé výroky poskytují přesvědčivý důkaz toho, že účelem druhého dekretu zůstává zákaz (vstupu) pro muslimy," napsal Chuang ve svém zdůvodnění a ztotožnil se tak s Watsonovým závěrem.

Federální soud na Havaji zablokoval dekret jen pár hodin předtím, než měl vstoupit v platnost.

Soudce odmítl tvrzení vlády, že účelem zákazu vstupu obyvatel šesti zemí do USA je posílení národní bezpečnosti, a nikoli diskriminace. Argumenty vlády označil za "nelogické" a poukázal na "zásadní a nepopiratelné důkazy náboženské předpojatosti".

Dekret sice nezmiňuje islám konkrétně, ale "objektivní pozorovatel... dospěje k názoru, že dekret byl vydán za účelem znevýhodnit konkrétní náboženství", konstatoval soudce Watson, který byl jmenován předchozím demokratickým prezidentem Barackem Obamou.

Americká vláda už počátkem týdne soudce požádala, aby předběžné opatření blokující platnost prezidentského dekretu nevydával. Argumenty proti dekretu označila za "čirou spekulaci". Trumpova administrativa rovněž tvrdila, že nové nařízení je přepracované tak, aby respektovalo zákony USA. Vláda soudce varovala, aby nehledal v exekutivním nařízení "skryté motivy" a neprováděl "psychoanalýzu" dekretu.

Soudce Watson prohlásil, že soud nic takového dělat nemusel, protože motivy jsou naprosto zřejmé z prezidentových veřejných výroků. Ten během kampaně před prezidentskými volbami otevřeně vyzýval k "zastavení přílivu muslimů do Spojených států", připomněl soudce.

Trump rozhodnutí havajského federálního soudu ostře kritizoval a označil ho za bezprecedentní soudní přešlap. "Tento verdikt nás v očích ostatních oslabí," řekl Trump a prohlásil, že se bude bránit. "A my vyhrajeme. Zajistíme našim občanům bezpečnost," dodal.

Proti verdiktu se ohradilo i americké ministerstvo spravedlnosti, které přislíbilo nařízení i v budoucnu hájit před soudem. V prohlášení podle AP také poznamenalo, že dekret spadá do prezidentovy kompetence chránit bezpečnost země.

Nový dekret, který Trump podepsal 6. března, na tři měsíce pozastavuje vydávání nových víz občanům Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie s tím, že dříve vydaná víza zůstávají v platnosti.