Herečka Alena Vránová převzala v sobotu večer v Praze za dlouhotrvajícího potlesku zaplněného hlediště české první scény prestižní cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Na jevišti historické budovy Národního divadla v Praze stála už před devíti lety, kdy přebírala prestižní pohár za výkon v inscenaci Bouřlivé jaro v Divadle Ungelt, které je už téměř 20 let jejím druhým domovem.

"Za všechny ty šťastné chvíle v mém hereckém životě děkuji divákům. A troufám si prohlásit, že diváci a já jsme si rozuměli," řekla čtyřiaosmdesátiletá Vránová, která v roce 1956 získala angažmá v Divadle ABC, kde spolupracovala s Janem Werichem a Otou Ornestem. Členkou Městských divadel pražských byla až do roku 1992. Její filmový věhlas založilo v roce 1952 ztvárnění princezny Krasomily v pohádce Pyšná princezna. Před 11 lety byla oceněna za celoživotní mistrovství v dabingu.

Ceny Thálie 2016 za mimořádné jevištní výkony v činohře v sobotu obdrželi Hana Tomáš Briešťanská ze roli Štěpky v Petrolejových lampách Národního divadla v Brně a Milan Kňažko za roli Jona v monodramatu Shylock Divadla Na Jezerce v Praze. "Cena patří všem mým kolegům v téhle inscenaci," řekl Kňažko. "Hraju tam sám," dodal vzápětí.

V baletu a pantomimě převzali ceny Thálie sólistka baletu Moravského divadla Olomouc Yui Kyotani za roli Kitri v inscenaci Don Quijote a mim Radim Vizváry za sólo v Mime Prague v pražském Divadle v Celetné. Vizváry poděkoval loni zesnulému Borisi Hybnerovi, ocenění by bez něj prý nedostal. Cenu za celoživotní baletní mistrovství dostala jedna z největších dramatických tanečnic poválečné éry Marcela Martiníková.

Když cenu přebírala, připomněla Pavla Šmoka, významnou osobnost českého baletu, který loni v dubnu zemřel. "Byla jsem interpretkou jeho choreografií. A on vždy říkal 'díky, máš u mě desetník', a tak mám u něho hodně desetníků za ten čas, který nezbýval na nic jiného než na kroky, skoky, piruety," řekla. Začínala v Ostravě, v letech 1964 až 1970 působila právě ve Šmokově novátorském baletu Praha a po dvou sezonách v Basileji se stala sólistkou Národního divadla. Poděkování uzavřela se slzami v očích slovy "a teď už moje poslední děkovačka a moje poslední klaněčka vám všem".

Herecká asociace v předvečer Mezinárodního dne divadla (27. března) udělila 15 ocenění. Cenu převzala také členka pražského Divadla v Dlouhé Veronika Lazorčáková. Dostala cenu určenou činoherci do 33 let, kterou dotuje Nadace Munzarových.

Cenou Kolegia cen Thálie byl poctěn režisér, dramatik, herec, výtvarník, pedagog a zakladatel Studia Ypsilon Jan Schmid. Od roku 1961 působil v Naivním divadle v Liberci, kde o dva roky později založil experimentální soubor. Proslavil ho poetikou otevřeného díla, charakterizovanou výrazem, autorstvím, syntézou, improvizací. V roce 1978 soubor přestěhoval do Prahy.

Thálie za mimořádné jevištní výkony v opeře získali rakouský barytonista Thomas Weinhappel a Pavla Vykopalová. Cenu za celoživotní mistrovství v opeře převzala na jevišti Národního divadla v Praze někdejší sólistka této scény Marcela Machotková. V muzikálu a operetě získali ceny Lenka Pavlovič a Josef Vojtek a za celoživotní mistrovství Pavla Břínková. Cenu Thálie za celoživotní loutkářské mistrovství dostali Věra Říčařová a František Vítek, spojení s královéhradeckým Divadlem Drak.

Moderátory 24. ročníku byli v přímém přenosu České televize a Dvojky Českého rozhlasu Taťjana Medvecká a Jan Cina.

Přehled oceněných umělců

Činohra

Ženský výkon: Hana Tomáš Briešťanská (role Štěpky v inscenaci Jaroslava Havlíčka, Olgy Šubrtové a Martina Glasera Petrolejové lampy, Národní divadlo Brno)

Mužský výkon: Milan Kňažko (role Jona ve hře Marka Leirena-Younga Shylock, Divadlo Na Jezerce, Praha)

Opera

Ženský výkon: Pavla Vykopalová (role Káti v opeře Leoše Janáčka Káťa Kabanová, Národní divadlo Brno)

Mužský výkon: Thomas Weinhappel (titulní role v opeře Ambroise Thomase Hamlet, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr

Ženský výkon: Lenka Pavlovič (role Hortensie v operetě Ples v opeře, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Mužský výkon: Josef Vojtek (dvojrole Mefista a Fausta v muzikálu Mefisto, Divadlo Hybernia, Praha)

Balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr

Ženský výkon: Jui Kjotaniová (role Kitri v baletu Don Quijote, Moravské divadlo, Olomouc)

Mužský výkon: Radim Vizváry (pantomimický výkon v inscenaci Sólo, Mime Prague, Praha)

Ceny za celoživotní dílo

Alena Vránová (činohra)

Věra Říčařová a František Vítek (loutkové divadlo)

Marcela Machotková (opera)

Marcela Martiníková (balet)

Pavla Břínková (opereta a muzikál)

Zvláštní cena Kolegia pro udělování cen Thálie: Jan Schmid (režisér, dramatik, herec, výtvarník, zakladatel Studia Ypsilon)

Cena prezidia Herecké asociace pro mladého umělce do 33 let v oboru činoherní tvorby: Veronika Lazorčáková (Divadlo v Dlouhé, Praha)