V newyorském Muzeu moderního umění příští týden začne přehlídka českých filmů, které byly natočeny především v období mezi dvěma světovými válkami.

K vidění budou jak díla známá širokému publiku, tak avantgardní snímky.

Na programu přehlídky, kterou připravil český Národní filmový archiv, bude například svého času skandální film Erotikon režiséra Gustava Machatého natočený v roce 1929 či další z jeho slavných snímků Extase z roku 1932.

Třetí z jeho titulů, Ze soboty na neděli, se 86 let po natočení dočká mezinárodní premiéry.

Diváci budou moci zhlédnout také digitálně zrestaurovanou protinacistickou alegorii Huga Haase Bílá nemoc z roku 1937 či filmy s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem ze 30. let Peníze nebo život a Svět patří nám.

Nejnovějším snímkem přehlídky bude film Otakara Vávry Šťastnou cestu natočený v roce 1943.

"Většina filmů, které budeme v New Yorku hrát, patří do kosmopolitního proudu meziválečné kinematografie, takže je přirozené, že po obnovených premiérách v Čechách a na evropských festivalech představíme tyto filmy i za oceánem," vysvětluje ředitel archivu Michal Bregant.

Ten přehlídku s kurátorem filmového oddělení newyorského muzea Davem Kehrem připravil poté, co se vloni setkali na festivalu archivního filmu v italské Boloni.

Kehr v anotaci přehlídky píše, že před druhou světovou válkou, a dokonce i během ní dosahoval československý filmový průmysl velmi vysoké úrovně.

Přehlídka potrvá od 11. do 23. dubna a představí se na ní 14 filmů. Podle Breganta na ni chce český filmový archiv v budoucnu navázat a představit návštěvníkům newyorského muzea i další české snímky.