Vaše společnost se věnuje výzkumu, který už na první pohled působí velmi atraktivně, mohl byste ho v základních bodech popsat?

Haplogen se soustřeďuje na infekční choroby, konkrétně na choroby virového původu. Naším nejrozvinutějším programem je výzkum rýmy. Přišli jsme se specifickým, novátorským úhlem pohledu. Jeden z našich zakladatelů vyvinul sofistikovanou technologii, již využil k určení bílkoviny, která se nachází ve všech našich buňkách. Právě tu virus potřebuje k tomu, aby buňku napadl a usmrtil, ale my ji dokážeme na nějakou dobu zablokovat a útoku viru zabránit. Během několika let bychom rádi vyvinuli lék pro pacienty trpící astmatem, kteří mohou v souvislosti s rýmou a nachlazením trpět závažnými otoky, smrtelně nebezpečnými. Rádi bychom časem přišli s inhalátorem − anebo pilulkou, to ještě nevíme − který jim pomůže podobné situace překonat. Víme ovšem, jakou aktivní látku chceme použít.

Co budete do té doby potřebovat?

Rozhodně to budou peníze. Vývoj léků je dlouhý proces, v průměru zabere 10−12 let, takže před sebou máme ještě zhruba šest let práce. Rané fáze jsou levnější, později je potřeba provést drahé klinické studie, jichž se účastní lékaři a pacienti, a rozsáhlým testováním vyloučit možné nežádoucí účinky preparátu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se