Praha uzavře smlouvu o partnerství s čínským městem Šanghaj. Ve čtvrtek ji podpořilo 47 ze 65 zastupitelů.

Ke dříve uzavřené smlouvě s Pekingem se znovu vracet nebude. Její přeformulování tak, aby stejně jako smlouva se Šanghají neobsahovala část o politice jednotné Číny, navrhovala TOP 09. Zastupitelé ale návrh opoziční strany nepodpořili.

Partnerství s čínskou metropolí loni v únoru prošlo hlasy ANO, ČSSD, KSČM a části ODS. Proti znění smlouvy, které zmiňuje uznání jednotné Číny, se ohradil Tchaj-wan.

Nová smlouva se Šanghají má vést k podpoře ekonomické, vědecké a společenské spolupráce. "Když se chce, tak jde uzavřít smlouvu s největším ekonomickým centrem Číny, která je fér pro obě strany a není zatížena ideologickým balastem," uvedl v diskusi zastupitelů předseda klubu TOP 09 Václav Novotný.

Pro nové otevření smlouvy s Pekingem bylo jen 14 zastupitelů. Stejný počet jich podpořil návrh zastupitele pirátů Mikuláše Ferjenčíka, podle kterého je spolupráce s Čínou výhodná jen pro někoho, aby zastupitelstvo "vyzvalo Jaroslava Tvrdíka, aby část peněz, které mu přináší spolupráce s Čínou, věnoval na úhradu ztráty ČSA z doby jeho působení". Letecký dopravce ČSA za Tvrdíkovy éry skončil ve vysoké ztrátě. Nyní je Tvrdík šéfem evropského zastoupení čínské finanční a energetické firmy CEFC.

Novou smlouvu podpořil i výbor pro kulturu. "Doufám, že ministr kultury brzy podepíše souhlas s vycestováním Slovanské epopeje do Číny, aby nás tam mohla reprezentovat tak, jako teď v Japonsku, kde už ji vidělo přes 300 000 lidí," řekla jeho předsedkyně Eliška Kaplický Fuchsová (ANO).