Tuzemská kina začnou 8. června promítat nový zahraniční film Smrtihlav, který popisuje atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Koprodukční snímek, v němž účinkují hollywoodské hvězdy, natočil francouzský režisér Cédric Jimenez. Na rozdíl od předešlých filmových zpracování tohoto tématu, například nedávného snímku Anthropoid, sleduje Smrtihlav detailněji vzestup a kariéru jednoho z největších prominentů třetí říše.

Scénář vznikl adaptací knihy nazvané HHhH od Laurenta Bineta, který za ni získal Goncourtovu cenu pro románovou prvotinu. Pojmenování HHhH znamená Himmlers Hirn heisst Heydrich, v překladu Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich.

Česky knihu pod názvem HHhH roku 2010 vydalo nakladatelství Argo v překladu Michaly Markové.

"Smrtihlav bude v České republice uveden v době, kdy od atentátu na Heydricha a návazných událostí uplyne 75 let," uvedl Lukáš Vedral za distribuční společnost Bontonfilm.

Atentát se uskutečnil 27. května 1942, Heydrich zemřel 4. června, Lidice byly jako nacistická msta vypáleny 10. června, parašutisté zahynuli 18. června.

Snímek Smrtihlav vedle příběhu československých parašutistů ukazuje nejen hrdinství, ale také zlo, proti němuž byl atentát namířen, tvrdí distributor.

V rolích Heydricha a jeho ženy se ve filmu v anglickém znění představí Jason Clarke, známý například z dramatu Dítě číslo 44, nebo Rosamund Pikeová. Tu proslavila role Bond girl Mirandy Frostové v bondovce Dnes neumírej z roku 2002.

Dále ve snímku účinkují Australanka Mia Wasikowská známá z Map ke hvězdám či Přežijí jen milenci a Jack O'Connell, jenž účinkoval ve filmech Hra peněz nebo 300: Vzestup říše.

Smrtihlav se měl točit v Česku. Jeho tvůrci však po prvotních obhlídkách a jednáních dali přednost Maďarsku a jeho systému filmových pobídek. Maďaři nabídli vratky ve výši 25 procent, které lze uplatnit i na honoráře herců tvořící velkou část nákladů.

Podle Romana Fingera ze společnosti Sirena Film, která se na natáčení měla podílet, v rozhodnutí filmařů vybrat si Maďarsko nemusely hrát roli jen peníze, ale také příliš opravená Praha. Filmaři prý potřebovali město, které připomíná válečnou situaci.

Naopak filmových pobídek od českého státu, které umožnily získat zpět 20 procent prokazatelně utracených nákladů, využili tvůrci dalšího snímku o atentátu na Heydricha Anthropoid režiséra Seana Ellise.

V posledních dvou letech stát dal na pobídky vždy 800 milionů korun, do České republiky přinesly investice za 4,5 miliardy korun, což je nejvyšší částka za posledních 12 let.

Koprodukční Anthropoid, jehož režisér uvádí mezi zdroji své inspirace i československý film Atentát Jiřího Sequense z roku 1964, měl premiéru vloni.

Anthropoid získal 12 nominací na 24. ročníku filmových cen Český lev, získal však pouze nestatutární Cenu filmových fanoušků. Na webu csfd.cz byl oceněn nadprůměrnými 79 procenty.