Hlavní ceny na třeboňském festivalu animovaných filmů Anifilm v sobotu získaly snímky Louise na pobřeží a Můj život Cukety.

Ten první natočil francouzský režisér Jean-François Laguionie. Vypráví o pětasedmdesátileté ženě, jež zůstane sama v přímořském letovisku. "Snímek provede diváka vzpomínkami hlavní postavy a poté jej přiměje si uvědomit, že samota může být cestou k sebepoznání," uvedli porotci.

Ti pak jako nejlepší celovečerní film pro děti ocenili loutkový snímek Můj život Cukety, jejž natočil Claude Barras ze Švýcarska. Líčí příběh chlapce, který po matčině smrti putuje do sirotčince. Snímek dříve získal i cenu diváků na festivalu ve francouzském Annecy.

Cenu za nejlepší krátký film na Anifilmu obdržel španělský titul Decorado, nejlepším studentským dílem je Pipka polské režisérky Renaty Gasiorowské.

V Česku zůstává jedno ocenění: zvláštní uznání pro studentský, "pohádkově laděný" film Plody mraků, jejž natočila Kateřina Karhánková z FAMU.

Festival dále ocenil i nenarativní animace, videoklipy a nově nezávislé počítačové hry. Do kin v rámci festivalu přišlo přes 27 tisíc diváků, promítalo se 500 filmů, z nich 132 soutěžních.

Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu si odnesl Jiří Šalamoun, autor Maxipsa Fíka. Festival skončí v neděli.

Ceny pro filmy nazvané Animorpha jsou spojeny s odměnou 1000 eur, v přepočtu 27 tisíc korun, ceny pro klipy a abstraktní animaci pak s částkou 500 eur.

Anifilm letos promítal filmy na sedmi místech, nově v Lázních Aurora. Podle ředitele Tomáše Rycheckého bylo publikum různorodější než vloni.

"Vidím víc studentů, je tu silná skupina 30 až 40 let včetně rodin s dětmi, víc starších lidí a hromada dětí. Trošku víc se zapojili i lidé z Třeboně a lázní," popsal Rychecký.

Na festival přijeli také zahraniční filmaři, například režisér Paniky v městečku Stéphane Aubier či z Austrálie Adam Elliot, držitel Oscara za film Harvie Krumpet. Toho prý nejvíc překvapilo, jak jsou zde jeho filmy známé.

"Trochu bych to možná čekal u snímku Mary a Max, ale diváci znají i ostatní. Na festivalech sice dělám tu a tam rozhovor, ale tady jsem jich dal asi dvanáct. To pro mě bylo překvapivé. Byl jsem na festivalech v Annecy, Hirošimě, krásná města, a Třeboň je jedno z nejhezčích, jaká jsem navštívil," řekl Elliot.

Některé festivalové projekce byly vyprodané, hity se promítaly na náměstí. Pořadatelé řešili problém 4. května, kdy blesk při bouřce poškodil elektřinu.

"Prolétlo to celou elektrikou, pro projektory to byl totální konec. Naštěstí žádná lampa nepraskla, ale projektory pak deset minut nabíhají, odpálilo to jeden zdroj, bylo to opravdu nepříjemné. Vypnulo se všechno, taková věc se zde za 16 let festivalu nestala," dodal ředitel Rychecký.